Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kykladerna

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #15  
Gammal 2006-08-29, 13:17
Ella Ella är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Stockholm
Inlägg: 250
Standard Sv: Vad tycker ni om Ios?

Jag älskar Ios!

Första gången jag var där var som glad deltagar i allt vad nattliv heter och jag gick aldrig och la mig före klockan sju på morgonen (fast jag kan inte påminna mig att jag någonsin ragglade). Jag stannade i nästan tre månader den gången och dansade och grät och skrattade och kärade ner mig som aldrig förr, sådär som man bara kan när man är 22 och solen skiner jämt och verkligheten inte finns någonstans.

När jag återvände några år senare var det som ett kort stopp på en ö-luff tillsammans med sambo. Jag var ganska nervös för att det skulle kännas jobbigt och för att jag skulle bli besviken. Det blev jag inte! Det blev en helt annan sorts vistelse och Ios var en helt annan ö. Vi åkte moppe och åt god mat och satt vid poolbaren på hotellet (Skala, som jag inte kan tala mig varm nog om). Partylivet märkte vi knappt alls, det som varit hela min tillvaro under förra besöket.

Jag tror i och för sig att Ios är lugnare än det än gång var, men det är också en ö där man kan välja vilken sorts semester man vill ha.
Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:19.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT