Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2006-06-17, 12:28
inkfishs avatar
inkfish inkfish är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2004
Inlägg: 8 500
Standard Sv: Skräp

Citat:
Ursprungligen postat av yeasou
Nu har jag lärt mig att den moderna greken har den tanken att, om jag släpper mitt tomma ciggpaket på marken så är det inte längre ett problem för mig.
Precis så har jag också tänkt, yeasou! Att medskräpningen är ännu ett utslag av den grekiska individualismen. "Tomt cigarettpaket i näven - vill inte ha det - jag släpper det på marken - problem solved".

Den här individualismen får ju också understöd från myndighetshåll, signalen verkar vara att sopor inte är viktigt. Längs en av de större gatorna i Pigadia - gågata med kafeer, restauranger och butiker - såg jag SAMMA överfyllda soptunnor i 2 eller 3 dagar. De tömdes bara inte och sopberget uppe på och runtom blev bara större och större. Detta var de stora plasttunnorna som kommunens renhållning ska ta hand om
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT