Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2025-07-14, 15:33
yanniss avatar
yannis yannis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 960
Standard Sv: Mina drömmars Grekland

Citat:
Ursprungligen postat av Masse Visa inlägg
Mina drömmars Grekland. Ja det har jag genom åren berättat om flera gånger.
Det är Amorgos vackra gränder och alldeles särskilt att besöka Profitis Elias och njuta av vyerna där. Det har varit min dröm i många år. Men av någon anledning har jag aldrig kommit till skott. Och nu inser jag att min begränsade rörlighet gör att det får förbli en vacker dröm. Men väääldigt vacker är den!

Så min uppmaning till alla er som går och drömmer om något är .......
..... Sluta drömma och gör det istället innan det är för sent!

Masse

https://www.kalimera.se/grekland/amo...a-was-here.jpg

https://www.kalimera.se/oar/kyklader...s-grekland.jpg
Ja, kära Masse. Jag förstår dina vackra drömmar om Amorgos! Jag kommer att återkomma, och återkomma till Amorgos så länge jag kan. Det går faktiskt bra att åka dit med rullator, men omöjligt att promenera i gränderna på Chora. Men jag hoppas få åka dit ytterligare några gånger.
Då ska jag sitta på en taverna och tänka på dig samt dela ett krus.




Min dröm-ö är att komma till Gavdos, några sjömil från Kretas sydkust och nära Afrika. Men dit kommer jag nog aldrig.

Birgitta.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2025-07-14, 18:38
Fältjäntans avatar
Fältjäntan Fältjäntan är inte uppkopplad
 
Reg.datum: sep 2015
Ort: Vimmerby
Inlägg: 850
Standard Sv: Mina drömmars Grekland

Min drömresa går inte till en ö. Jag drömmer om att få upptäcka Pelloponesos. Har sett att Apollo i Norge har direktflyg till Kalamata. Hyra bil och åka runt några veckor skulle vara helt underbart. MEN, gubben och jag har en överenskommelse - det får vara slut på långtidshyra av bil - för dyrt. Och så börjar man bli för gammal. Fast man vet ju aldrig, drömmen finns ju i alla fall kvar
Kerstin
Svara med citat
  #3  
Gammal 2025-07-14, 21:35
Pelas avatar
Pela Pela är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2010
Ort: Västerås
Inlägg: 234
Standard Sv: Mina drömmars Grekland

Det skulle vara riktigt spännande att besöka Mount Athos och göra ett antal klosterbesök.

Är ju man så teoretiskt möjligt i alla fall..
Svara med citat
  #4  
Gammal 2025-07-14, 23:29
Masses avatar
Masse Masse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Ort: Kristianstad
Inlägg: 5 519
Standard Sv: Mina drömmars Grekland

Citat:
Ursprungligen postat av yannis Visa inlägg
Då ska jag sitta på en taverna och tänka på dig samt dela ett krus.



Min dröm-ö är att komma till Gavdos, några sjömil från Kretas sydkust och nära Afrika. Men dit kommer jag nog aldrig.

Birgitta.
Tack Birgitta! Jag ser fram emot att med Kalimeras hjälp klyva ett krus vin med dig nästa gång du är på Amorgos. Jag har en sådan kanna också här hemma så hör av dig när du är på plats så häller vi upp!

Och det här med Gavdos? Visst är det väl så att det inte är helt oöverkomligt att med en mindre färjetur ta sig dit från Pale. Och där brukar du ju vara då och då. Så släpp inte drömmen ...... utan gör det om du kan!

Masse
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 15:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT