Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kafé Kalimera

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2024-10-26, 20:22
Kajjas avatar
Kajja Kajja är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2015
Ort: Jönköping
Inlägg: 3 970
Standard Sv: "En blondins gul o blåvita betraktelser"

Citat:
Ursprungligen postat av Netwolf Visa inlägg
Fast egentligen började ju det 2016 när dumtrump blev president och om bara tio dagar, kan det vara dax igen. Vad händer då? Går hela världen under...?

/Netwolf - som ser de mörka molnen svepa in
Det blir en spännande födelsedag för mig i år!
Jag slipper stå i centrum hela kvällen..nä det blir en annan clown..OCH om han blir president igen så fattar jag inte hur amerikanarna är funtade🫣!!
Att rösta fram en gubbe som bara älskar sig sjäv, som har begått många brott, utnyttjat unga flickor mm. Morsning och goodbye, säger jag bara🤡
/ Kajja
Svara med citat
  #2  
Gammal 2024-10-26, 20:53
Catlady Catlady är inte uppkopplad
 
Reg.datum: sep 2008
Ort: Tyresö/Stockholm
Inlägg: 1 627
Standard Sv: "En blondins gul o blåvita betraktelser"

Grattis på födelsedagen i förskott, Kajja!!
Synd bara att du ska behöva dela den med ett (förlåt uttrycket!) Jädrans Jippo!!! Hur det än går blir det ju bara trassel efteråt!!! Hoppas så att demokraterna och Harris vinner men då kommer väl "dumtrump" (tack, Netwolf!) att ställa till med ännu mer tokigheter, på vanligt "dumtrump"-manér. Han lider, helt klart, av megalomani!!
Hur kan en person (vägrar kalla honom man) bli så uppfylld av "sin egen förträfflighet" och totalt blind för allt vad demokrati, medmänsklighet och vanligt folkvett står för?????
Blir riktigt rädd när jag tänker på vad "dumtrump" kan ställa till med om han, Gud FÖRBJUDE!, vinner valet.

Catlady, rädd för vad resultatet kan bli av detta val.........

Senast redigerad av Catlady den 2024-10-26 klockan 20:59.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2024-10-27, 05:51
Alalas avatar
Alala Alala är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Finland
Inlägg: 6 483
Standard Sv: "En blondins gul o blåvita betraktelser"

Usch ja, presedentvalet i USA är lite fööör spännande. Härifrån är det så svårt att förstå varför så många vill rösta på Trump? Men vi är ju inte amerikaner och får inte rösta.

Grattis i förskott Kajja! Hoppas du får en födelsedagspresent av Kamala Harris.

/ Anne
som i sin tur har födelsedag samma dag som just Kamala.
Svara med citat
  #4  
Gammal 2024-10-27, 10:15
sjöborrens avatar
sjöborren sjöborren är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2007
Ort: Mälardalen
Inlägg: 3 475
Standard Sv: "En blondins gul o blåvita betraktelser"

För mig är det lättare att lägga in en bild till en text på kalimera facebook, som idag när jag svarade på Jannes fråga angående ouzo - med bild. För ett antal år sedan kunde jag lägga in bilder även här, men det var då.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 06:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT