![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Getpinglan, där träffade du rätt:
![]() ![]() Masse: Pigadia är ganska lätt att "navigera" i med gångsvårigheter, visst är det mycket trappor men det går att ta sig runt dem. Det är släta fina vägar i byn.... om man behöver rullstol. Och Atlantis har hiss, man kan komma upp en bit så ungarnas ljudlighet på torget utanför dämpas något. Hoppas så att du får resa igen, snart!! Catlady 🐈 ![]() Senast redigerad av Catlady den 2024-09-12 klockan 01:09. |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Tack för rapporten. Tråkigt att ni blev förkylda, men vad kan man åt det. Att ni kunde njuta ändå är det viktigaste i alla fall. Och vill tillbaka.
![]() ![]() Men naturen på Karpathos, den var fin! / Anne ![]() |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Tack för rapporter från Karpathos!
Jädrans förkylning att pricka in greklandsveckorna ![]() Förstår längtan tillbaka..såna är vi ![]() / Kajja..under parasoll i soligt och vindstilla Argassi ![]() |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Catlady, vi har varit hemma en vecka nu och verkar som många fick förkylning. Min man fick också det andra veckan och hostar en del fortfarande. Jag klarade mig :-) Vi hade bil första veckan och åkte 2 gånger till Ag. Nicolaos, Spoa och badade. Ingen trängsel och solstolkaos :-) En gång Achata, en gång Amoopi samt måltid på Under the trees och hos Elias på Menetes :-) Tiden gick fort och träffade många gamla vänner och tillbringade dom flesta kvällarna på Pelagos, som vanligt :-)
Riitta :-) |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Riitta, talade med en Apollo-tjej på Karpathos och hon sade att hon var inne på sin 3:e (!) omgång antibiotika. Och på planet hem lät det mest som en vårdcentrals väntrum i influensatider!
Vi kom tyvärr inte utanför Pigadia denna gång och saknar bilkörningen på dessa otroligt vackra vägar! Ag. Nikolaus hade vi tänkt ta oss till men det får vänta till nästa gång. Då har vi något kvar att upptäcka ![]() Catlady 🐈 ![]() |
#6
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Masse |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Tack för rapport från Karpathos. Förstår att ni trivts trots oturlig förkylning. Hört flera som hostar och snorar där vi bott.
Kerstin som njuter på Ikaria |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Tack snälla för rapport från fina Karpathos!
![]() |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|