Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kafé Kalimera

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2023-11-01, 22:15
Kajjas avatar
Kajja Kajja är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2015
Ort: Jönköping
Inlägg: 3 970
Standard Sv: Janne?

Citat:
Ursprungligen postat av Kalimera Visa inlägg
Nu har jag varit osynlig ett tag igen, och det beror inte bara på att mamma har gått bort, det beror på att jag har varit sjuk. Jag har inte varit sjuk sedan pandemin började, men jag tror inte att det är covid som spökar nu, det är något annat. Däremot hör jag från andra i bekantskapskretsen att covid ökar igen. Jag ska ta min femte spruta nästa vecka. Ska ni också göra det?
Alltså jag har blivit lite nojjig nu!! Jag och mina närmaste väninnor har fått högt blodtryck helt plötsligt efter coviden. Sprutorna?? Ingen aning! Sen har det även blivit andra åkommor: Hjärtsjukdomar, stroke, depressioner och även cancer. I detta nu ligger min närmaste kompis med blodtrycksmätare och tabletter.
Vill absolut inte skapa nåt vara eller icke vara men tycker detta är konstigt!
Allt detta drabbar ju vem som helst i livet men att det händer mina närmaste vänner, alla i samma ålder tycker jag är märkligt!
Hon som fick stroken har faktiskt blivit tillsagd att inte ta nån mer spruta.
Detta är så ledsamt och det må va ett konstigt sammanträffande..men att ta en spruta till..vet inte faktiskt om jag vågar.
Jag litar till fullo på sjukvården..men är skeptisk endå..En spruta till eller inte..det är frågan..
Hoppas nån kunnig i ämnet kan lugna mig!
/ Kajja

Senast redigerad av Kajja den 2023-11-01 klockan 22:47.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2023-11-02, 01:25
Catlady Catlady är inte uppkopplad
 
Reg.datum: sep 2008
Ort: Tyresö/Stockholm
Inlägg: 1 628
Standard Sv: Janne?

Kajja, vill bara säga att jag är definitivt inte "kunnig" i ämnet! Hade inte läst ditt inlägg när jag skrev mitt.
Masse har så rätt, var och en måste ju ta sina egna beslut med stöd av läkare och sjukvård. Varje människa är en specifik individ och vad som passar den ene kanske inte passar den andre! All medicin kan dessutom ha oönskade biverkningar som Masse så riktigt skriver!
Där kan jag kanske ibland tycka att sjukvården inte ser just individen (med alla standardiserade tabeller och mätvärden) men vi är ju många så det är nog svårt.
Catlady, som ändå kommer ta sprutorna så fort hon får chansen.........

Senast redigerad av Catlady den 2023-11-02 klockan 01:31.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2023-11-02, 05:26
Alalas avatar
Alala Alala är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Finland
Inlägg: 6 484
Standard Sv: Janne?

Visst kan man känna sig osäker inför alla sprutor. Det är så mycket man inte vet, som ingen vet. Men många påstår sig veta. Men, jag skall också snart ta båda vaccinerna, covid och influensa. Första gången båda för mig, har blivit tillräckligt gammal här i Finland (65) för gratis influensaspruta. Vid ett annat tillfälle (en screening) för några veckor sa sjuksköterskan åt mig att jag också borde ta en stelkrampsspruta. För att inte tala om andra vaccineringar man "borde" ta.

Krya på dig Janne! Och Masse, hoppas det har gått framåt för dig?

/ Anne
Svara med citat
  #4  
Gammal 2023-11-02, 08:12
Netwolfs avatar
Netwolf Netwolf är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Ort: Göteborg
Inlägg: 12 137
Standard Sv: Janne?

Welcome back, Janne! Och krya på dig.

/Netwolf - som ännu inte tagit 4:an 😐
Svara med citat
  #5  
Gammal 2023-11-02, 21:38
KRs avatar
KR KR är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2011
Inlägg: 1 856
Standard Sv: Janne?

Livet kan vara tufft så jag beklagar sorgen och hoppas du kryar på dig på riktigt snabbt.
Själv väntar jag på att få ta min 5:e spruta, de kan släppa min åldersgrupp nu i november.
//
KR
Svara med citat
  #6  
Gammal 2023-11-11, 10:39
Getpinglans avatar
Getpinglan Getpinglan är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2013
Ort: Stockholm
Inlägg: 880
Standard Sv: Janne?

Hej Janne!

Vill bara beklaga sorgen efter din mamma Janne, minns dina beskrivningar av henne med på öluff, med rullator och allt. Jättefint! ❤️🕯️

Förstår att det är svårt att hålla samma tempo i alla trådar som du tidigare gjort.

Önskar dig god bättring, covidvaccin & hälsa Camilla!

/Getpinglan
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT