![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Hoppas du kryar på dig snabbt nu, Maji. Varma drycker har du säkert redan prövat på, men hoppas vädret också värmer dig. Trevligt och intressant att höra om saker som händer där.
Ha det fint! / Anne ![]() |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Krya på dig, Maji!
![]() |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Hej Maji!
Så intressant att läsa om er resa! Rackarns trist med din förkylning som tycks ha plågat dig i en hel vecka. Förhoppningsvis ska den väl nu snart ha ebbat ut. Kan dessutom tänka att det väl ändå är en tröst att drabbas av en veckas förkylning om man har en vistelse på hela sju veckor. Visst .... det är aldrig kul med en veckas förkylning. Men ännu tråkigare hade det ju varit att drabbas av det om resan varar en vecka. Hoppas att du strax är ok igen! Ska bli intressant att läsa om er långliggarresa till Folegandros. Tydlig kontrast till öluffarresa där man på två veckor betar av 3-5 öar. Även om jag är en rastlös själ som älskar att befinna mig på väg, helst på en båt, så väljer jag helst resor där jag hinner att "bo in mig". Mysigt att hinna lära känna byn/ön och få lite "hemmakänsla". Dock kryper lappsjukan in på mig när jag är lång tid på liten ö. Gissar att hemkänsla är något som ni redan har mycket av på Folegandros, och då är det ju väldigt speciellt. Så ja ..... ska bli kul att vara med er där under sju veckor. Masse |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Tusen tack alla ni snälla för era hälsningar
Jag är fortfarande inte frisk och det börjar närma sig 2 veckor nu Jag har en son och en sonhustru som är inne på sin tredje vecka och en svägerska som ligger ett par dagar efter mig Det gör mig på något vis lite lugnare Nu har jag iaf totat ihop ett album med lite bilder från påskdagen som ni kan kika på om ni vill Jag önskar er alla en fin Valborgsmässoafton //maji ![]() |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Kan det vara samma "skit" som mina föräldrar åkte på? Hostan var förskräcklig! Min far blev inlagd ett par dagar och de har efter mer än 4 veckor inte återhämtat sig helt.
Hoppas på snar bättring Maij! / Kajja ![]() |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Fint album maji! Vi har bara varit på Folegandros en gång och det var också under påskhelgen. Jag minns en rolig sak. Klockarna motringde varandra från två kyrkor i byn. Trevligt!
Jag känner igen flera av bilderna du har lagt in. Här är en bild från påskdagen: Birgitta |
#7
|
||||
|
||||
![]() Citat:
|
#8
|
||||
|
||||
![]() Citat:
//maji ![]() |
#9
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() Jag älskar stämningen under den grekiska påsken. Det är så speciellt! Hoppas att du är lite bättre idag. |
#10
|
||||
|
||||
![]()
Jätteroliga bilder, så kul att se!
Krya på Dig! Maria |
#11
|
||||
|
||||
![]()
Tack Maria!!
//maji ![]() |
#12
|
||||
|
||||
![]()
Vi har haft ett par, som mormor skulle sagt, yschliga dagar här nu
Så låga temperaturer som 14-15 gr och en kraftig blåst Igår kom det några regnstänk men det var det lilla Idag skiner solen och det temperaturen skall upp några grader Det är också stor skillnad om man går in i Chora eller om man som vi bor utanför Innanför är det vindstilla och då upplever man inte kylan på samma sätt Jag själv har egentligen inte haft ont av det för jag har varit inne och kurerat mig Jag återkommer med lite nya bilder senare //maji 🥰 |
#13
|
|||
|
|||
![]()
Vår erfarenhet av Folegandos är bara ett dygn, före turistsäsongen, då det var Ios, vi skulle utforska. F-s var en trevlig upplevelse, men att som ni ha 7 veckor är naturligtvis att föredra. Kvar har vi kaffekoppar och två bordsunderlägg, som vi satt upp på väggen här på Kreta. Från H Pounta (blandskrift)! Trevligt att få läsa och se era upplevelser! Mer vill vi få veta!
|
#14
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Det är Lisbet som vi nu för fjärde gången hyr huset av Jag har nu lagt upp ett album till som visar huset //maji ![]() |
#15
|
||||
|
||||
![]()
Vilket småputtrigt liten fint hus och vilken utsikt!
Är det vägen mellan hamnen och chora? Jag som ofta brukar köpa något konstverk/hantverk köpte en liten akvarell, som jag tycker så mycket om. Det var på en taverna, där jag tror någon i familjen målade akvareller. Birgitta |
#16
|
||||
|
||||
![]()
Så fin!
![]() |
#17
|
||||
|
||||
![]()
Å, vilka fina bilder. Och som jag känner igen mig. Alla vackra vyer. Var några dagar på Folegandros 2011. Besökte Ano Meria bl a. Och nu blir längtan så där jättestor. Vill och ska till Grekland i år. Det är 3 år sedan nu och det är alldeles för länge. Och vilket mysigt hus ni bor i.
Kerstin |
#18
|
||||
|
||||
![]()
Ja otroligt fina bilder!
Ert lilla hus är verkligen mysigt! Maria |
#19
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() //maji ![]() |
#20
|
|||
|
|||
![]()
Så roligt att ta del av er vistelse på Folegandros och att få se bilder på det hus ni hyr ser verkligen jättefint ut
|
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|