Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta > Östra Kreta

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2006-04-24, 20:40
BrittMs avatar
BrittM BrittM är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Ort: Åland
Inlägg: 76
Standard Sv: Makrigialos

Vi bodde på Sunwing i Makrigialos i juni 2003, på Minos som ligger längst upp mot byn, vid vägen. Passade oss bra, vi var bara två vuxna! För barnfamiljer måste det vara ett underbart ställe! Vi brukar säga att när våra barnbarn blir några år ska vi ta dom med dit. Långgrund barnvänlig strand och Sunwingkonceptet är ju strålande. Aldrig har jag nån annanstans sett ett sånt fantastiskt frukostutbud. ALLT fanns att få! Vi badade ju inte så ofta på stranden vid Sunwing utan gick till nån av stränderna på båda sidor om resorten. Mittemot Minos finns en liten servering/pizzeria, Obelix, där hämtade vi jättegoda pizzor som vi tog med och åt på gräsmattan ibland, eller så åt vi där. Salvatore hade också goda pizzor och pastarätter. Allt nära till hotellet. Enda nackdelen är den långa transfern men det verkade som om ungarna somnade i bussen, det gick väldigt smidigt. Jag tror nog ni ska bli nöjda! Ha det så skönt!

/Britt
Svara med citat
  #2  
Gammal 2006-04-25, 12:48
KG KG är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2006
Inlägg: 16
Standard Sv: Makrigialos

Takk til både Maria J og Britt for gode og informative svar. Tips som vi skal ta med oss på turen. Vi gleder oss!

Har noem gode tips ang. bilutleie/ uthyrning i Makrigialos?
Svara med citat
  #3  
Gammal 2006-04-25, 18:47
BrittMs avatar
BrittM BrittM är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Ort: Åland
Inlägg: 76
Standard Sv: Makrigialos

Hej igen!

Vi hyrde bil hos Avis som hade/har(?) sitt kontor inne vid Sunwing-receptionen. Säkert inte det billigaste alternativet men det kändes tryggt och smidigt att ha allt på samma ställe. Bilen stod ju färdigt på parkeringen. Såg att det fanns flera uthyrningsfirmor i trakten men vi tyckte som sagt att det kändes tryggt att hyra inne på resorten, ifall det skulle hända nåt.

För övrigt ska jag påpeka, med tanke på diskussionen om sängar i Grekland som pågår på annan plats i forumet, att så bekvämt, rent och snyggt som på Sunwing har vi inte bott vare sej förr eller senare!

/Britt
Svara med citat
  #4  
Gammal 2006-04-25, 20:40
Janériks avatar
Janérik Janérik är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 2 087
Standard Sv: Makrigialos

Hmm, nu hänger jag inte med riktigt, på vilket sätt skulle det vara tryggare att hyra av någon som finns i samma byggnad som hotellet? Händer det något så är det väl knappast troligt att det händer just där man bor.
För övrigt så är nog risken större att du betalar lite överpris om du bara frågar på just det stället där du bor.
Jag testade ett år att fråga runt på moppehyra, började hos samma som vi hyrde rum av och gick sedan runt och frågad på några ställen till då vi gick ut för att käka middag.
Det slutade med att jag fick 30% lägre pris än jag blev erbjuden från början och dessutom en betydligt större Vespa än vad jag hade tänkt mej

Mvh Janérik

Senast redigerad av inkfish den 2006-04-26 klockan 11:04. Anledning: för långt citat
Svara med citat
  #5  
Gammal 2006-04-26, 08:25
BrittMs avatar
BrittM BrittM är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Ort: Åland
Inlägg: 76
Standard Sv: Makrigialos

Citat:
Ursprungligen postat av Janérik
Hmm, nu hänger jag inte med riktigt, på vilket sätt skulle det vara tryggare att hyra av någon som finns i samma byggnad som hotellet? Mvh Janérik
Nä, Janérik, det är väl ingen logik alls i det resonemanget!

/Britt
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:59.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT