Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt > Kalimerahörnor > Arne & Birgittas hörna

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #11  
Gammal 2015-12-27, 09:28
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Söndag 27 December

Söndag 27 December.

Högtrycket som parkerat sig här på södra Kreta består med full kraft.
23 grader nu klockan åtta.

Först ska vi besvara frågan om all vår julpynt här på Haris Hotel. Haris och Flora har sedan länge inrättat ett förråd i källaren på Yorgios Hotel, där återkommande gäster kunna härbärgera en väska eller två inför nästa besök.
Vår väska är nu i tiokilosklassen, och innehåller förutom julpyntet även skarvsladdar, dukar och Birgittas fårskinnspläd. Ja, det finnes åtskilligt övrigt som är bra att ha på plats.

Det är ett tjugotal återvändare som har sina väskor på hyllorna i förrådet, flertalet gäster som bevistar Haris under sommarsäsongen.

Under gårdagens förmiddag var vi ånyo uppe på W.E att umgås med övriga gäster. En svensk man runt de sextio sporde Arne om han fick låna Arnes hybridlaptop, och visst fick han det.

Den svenske mannen bor i en husbil en bit bort längs strandpromenaden. Han är porträttlik den legendariske frilanscorren Hans Granqvist som levde och verkade i Hongkong på sextio- och sjuttiotalet för Dagens Ekos räkning.

Efter sedvanlig siestavila gick Arne till Market att kompletteringshandla viktualier. Det är noterbart hur många danska mejeriprodukter det finns på Supermarket här i byn. Arne hittade en stor bit Danish Blue, grönmögelost att i triumf hemföra.

Så upp vid femtiden att spisa middag på W.E. Det förefaller som om flertalet av Haris gäster väljer att äta middagen på W.E. Det är säkerligen bra för affärerna sett mot bakgrund av den billiga studiohyran vintertid här hos Haris.

Lite bilder från gårdagen ligga så strax inne i galleriet under ”Söndag 27 December”

Vi har nu halvtid här hos Haris i Paleochora. Två veckor kvar innan vi ska ta oss till Nea Chora för en vecka därstädes.

Arne och Birgitta
Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 21:02.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT