![]() |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Citat:
Jag är nämligen trött på gränsen till utled på tjatet om att "svenska medier är vänstervridna", vilket brukar förklaras med partisympatiundersökningar där det visar sig att journalister privat röstar till vänster om snittet. För mig låter det där vänstervridet-snacket som ett eko från rysskräckens tid. Så det är nästan skönt att höra kritik vänsterifrån. Men du är orättvis när du säger att Grekland bara skiljer sig "något extremt" (om något kan vara just det) från det svenska medielandskapet. Det är känt för att vara enormt politiserat och medierna står olika partier nära, och det tror jag du vet att svenska medier inte gör. |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Citat:
Sen kan jag även tillägga, att jag i min egenskap av statistiker till yrket nästan gråter en skvätt när jag ser hur man presenterar "undersökningar" gällande journalisters partisympatier. Främst brukar det vara en väldigt låg svarsfrekvens (bl.a. brukar ekonomijournalister sällan svara) och låg representativitet. Och t.o.m. f.d. chefredaktörer för Svenska Dagbladet har faktiskt uttalat liknande invändningar (angående undersökningarna, alltså). Senast redigerad av Charleston den 2015-07-09 klockan 16:55. |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Citat:
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
Nu kom min editering fel i kronologin här. Jag la alltså till ett stycke om partisympatier bland journalister i inlägget ovan.
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Ser din editering. Undersökningen som hasa länkar till är från JMG, men jag har för mig att SOM-undersökningen brukar kolla samma sak? De borde ha bättre svarsfrekvens.
|
|
#6
|
|||
|
|||
|
Citat:
Sen är det ju spännande dessutom, med politik
|
![]() |
| Ämnesverktyg | |
| Visningsalternativ | |
|
|