Mygg o getingproblemet måste vara beroende av årstid. Vi har varit på Thassos i månadsskiftet maj/juni och såg varken mygg eller getingar.
Vi bodde i Thassos stad, Limenas, men var flera varv runt ön med bil och moped. Det finns massor av fina stränder runt ön, men Golden Beach var vår faovritstrand och inte heller där fanns några insekter att bli besvärad av.
Vårt hotell hade en loftgång på baksidan med ingång till rummen och där försökte flera svalfamiljer bygga bon uppe på de fyrkantiga lamporna. Varje dag var värdfamiljen där förstörde dagens bygge för svalorna, men nästa dag var de lika enträget där igen så vi tyckte riktigt synd om dom stackars svalorna. Kanske var det också dom som käkade upp alla mygg?
Sten-Åke