Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Egeiska öarna & Sporaderna > Skopelos

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2013-07-27, 17:20
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 260
Standard Sv: Rapport från Skopelos

Citat:
Ursprungligen postat av inha Visa inlägg
Ser man Mamma Mia-kyrkan från hamnen i Loutraki? Hur långt är det till kyrkan från hamnen? Finns det några organiserade turer även på Skopelos som man kan hänga med på?
Man ser inte kyrkan, den ligger på andra sida ön, cirka 8 km från hamnen (Loutraki). Jag har inte varit på Skopelos i år så jag vet inte om det går organiserade turer, senast jag var där såg jag inte till några sådana, men det kan ju finnas ändå.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2013-07-28, 08:30
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Rapport från Skopelos

Jag såg inga organiserade turer när vi var där förra sommaren men det kan ha funnits ändå. Vi hyrde bil tre dagar för 40 euro dygnet och tog oss runt ön på det viset. Kustvägen har bra bussförbindelser och bussen gick relativt ofta. Finns mycket fint på Skopelos så det underlättar en del att hyra fordon. Vi besökte blanda mycket annat ett par av klostren som ligger ganska nära Skopelos stad.

Eva
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT