Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Dodekaneserna

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2013-02-27, 14:52
yanniss avatar
yannis yannis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 931
Standard Sv: Agathonissi

Om ni åker till Agathonissi kommer ni inte att bli besvikna!

Läs även vår snabbdagbok från hösten 2012, Dodekaneserna, om våra vedermödor. finns under "Läsarhörna", Arne och Birgitta.
Där har vi även många bilder från Agathonissi.
Birgitta och Arne.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2013-02-27, 17:49
kirtor kirtor är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 789
Standard Sv: Agathonissi

Vi har feriert mange ganger på Agathonisi. Opp til 2 uker har vi vært der av gangen og det har aldri vært kjedelig. Det er helt fantastisk å gå turer der og stranden ved havnen er helt vakker! Vi bor alltid hos Maria Kamitsi med en vakker hage som har et tak av planter, deilig og svalt. Hun har også et lite kjøkken, så man kan lage en del mat selv. Ellers spiser vi stort sett på Glaros. Nydelig mat og utrolig flotte eiere. Dere bare MÅ ha noen dager der! Dere vil ikke angre!!Det er nok en av de beste stedene vi har vært. Forsøk Arki også. Den er mindre, men utrolig flott! Et par dager der er å anbefale.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2013-02-27, 20:24
UllaCs avatar
UllaC UllaC är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2010
Ort: Göteborg
Inlägg: 363
Standard Sv: Agathonissi

Vi är inte svårövertalade...nu har vi bestämt oss för att det skall bli minst 3 nätter på Agathonissi.
Och Birgitta - jag har läst ALLT som Arne och du har skrivit de sista åren. Det har varit otroligt underhållande och lärorikt när man som ganska ny greklandsälskare slukar allt man kan komma över av information. Det känns nästan som att jag känner er lite grand. Dessutom är vi också före detta postisar.
Ulla
Svara med citat
  #4  
Gammal 2013-02-28, 08:52
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 210
Standard Sv: Agathonissi

Citat:
Ursprungligen postat av UllaC Visa inlägg
Vi är inte svårövertalade...nu har vi bestämt oss för att det skall bli minst 3 nätter på Agathonissi.
Grattis!

Citat:
Dessutom är vi också före detta postisar.
Precis som vi är.
Svara med citat
  #5  
Gammal 2013-02-28, 12:07
karis avatar
kari kari är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 5 540
Standard Sv: Agathonissi

Citat:
Ursprungligen postat av Kalimera Visa inlägg
Grattis!

Precis som vi är.
- og jeg

Vi var i havna på Agathonissi første gang i 1992, men selv om lysten er der... har vi ikke "fått til" å besøke øya....e n d a
Svara med citat
  #6  
Gammal 2013-02-28, 12:16
ciakoohlers avatar
ciakoohler ciakoohler är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Bjuv
Inlägg: 1 007
Standard Sv: Agathonissi

Jag med och jag har varit på Agathonissi 1 gång i fyra nätter.2002 tror jag det var.
Svara med citat
  #7  
Gammal 2013-02-28, 15:51
RUJOs avatar
RUJO RUJO är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2007
Ort: Alingsås
Inlägg: 379
Standard Sv: Agathonissi

Jag tycker Ni har gjort ett bra val, som tog med Agathonissi. En liten pärla, som kan var svårnådd under i högsäsong. Kolla färjeturerna noga.
Skulle också hoppa över Patmos men inte Lipsi och Leros.

Tyvärr har jag ett av mina värsta Greklandsminnen på A.
För några år sedan då flyktingströmmen via Turkiet till Grekland var oerhört stor. En natt kom det ca 70 flyktingar i ett par små gummibåtar. Många yngre par och en hel del barn. De fick tillbringa flera dagar ute på bryggan - hela dygnet, bevakade av beväpnad militär. På tredje dagen fraktades de med militärbåtar till Patmos.
Detta är ju den verklighet många greker lever med, så man måste också förstå dem. Men bilderna har etsat sig fast i mitt minne. Jag har skrivt om det tidigare, på Kalimera.
Svara med citat
  #8  
Gammal 2013-03-01, 12:50
yanniss avatar
yannis yannis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 931
Standard Sv: Agathonissi

RUJO, jag råkade igår läsa ditt(?) resebrev från 2008, "Månen lyser blek på havet".
Denna lilla pärla till ö har fortfarande svårt med flyktingströmmen fick vi ju erfara några år efter dig. Men flyktinggrabbarna i 25 -35-årsåldern såg lyckliga ut hela den tid dom befann sig på ön. Och vi hoppas dom är lyckliga fortfarande.
Och befolkningen på Agathonissi tog väl hand om dem.

Agathonissi är en härlig ö!

Birgitta.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT