Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Om Grekland > Mat & Dryck

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2012-05-09, 23:50
Masses avatar
Masse Masse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Ort: Kristianstad
Inlägg: 5 490
Standard Sv: Retsina

Det är ganska många år sedan jag första gången blev nekad retsina i Grekland. Det var på Vings stora anläggning i Kallitea på Rhodos. Bor normalt inte på sådana ställen när jag är i Grekland men eftersom det var en konferensresa så blev det så. Blev mäkta förvånad (och besviken) när jag fick beskedet att man inte kunde servera retsina. Har sedan under åren råkat ut för samma sak då och då på vanliga familjetavernor och blivit erbjuden ett krus vanligt vitt istället. På senare år har vi allt oftare också valt husets rödtjut, vilket ofta smakat helt ok och passat till den lokala maten.

Att det i allt väsentligt bara är turister som väljer retsina är också min erfarenhet. Det är ju bara till att hålla utkik när vi är ute och äter i Grekland. Jag har svårt att dra mig till minnes att jag sett retsina på grekernas bord när jag varit ute. Kunde ju vara intressant att få rapport från sådan spaning under kommande säsong i den här tråden.

Håller också med om att en del retsina känns ganska "mesig" och urvattnad med för lite kådasmak. Därför är mitt förstaval alltid Kourtaki om den finns. Och tack och lov finns den ju också här hemma på Systembolaget.

Masse
Svara med citat
  #2  
Gammal 2012-05-10, 12:05
Hjalta99s avatar
Hjalta99 Hjalta99 är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Ljungaverk
Inlägg: 753
Standard Sv: Retsina

Citat:
Ursprungligen postat av bluesky Visa inlägg
Snakket med en greker på Kalymnos i påsken som sa at nå har grekerne begynt å drikke Retsina igjen. Dette skyldtes den økonomiske krisen. Folk går ut for å hygge seg, men bestiller ikke whiskey eller annet dyrt brennevin lenger , men Retsina. Så nå går vi bakover i tid sa han. Vi drikker Retsina og flytter tilbake sammen med familie for å hjelpe hverandre best mulig. Og alle vil dyrke tomater, poteter mm. om de har en jordlapp..... Vel, dette var ingen vitenskapelig rapport.....men fra en grekers hverdag.

Härligt! Då kommer det att finnas Retsina till en törstig dam från norr när hon kommer till Kalymnos i höst!
Jag dricker Retsina när, var och nästan hur som helst! Men bara när jag är i Grekland. Det blir inte samma sak att dricka den hemma.

/Eva
Svara med citat
  #3  
Gammal 2012-05-10, 12:46
Netwolfs avatar
Netwolf Netwolf är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Ort: Göteborg
Inlägg: 12 139
Standard Sv: Retsina

Citat:
Ursprungligen postat av Hjalta99 Visa inlägg
Det blir inte samma sak att dricka den hemma.
Håller med. Dricker man den hemma vid kökbordet, är det inte riktigt samma feeling. Som när jag var i Tyskland en gg och köpte med mig en kagge supergott öl från en bierstube. Det smakade inte alls likadant hemmavid...

/Netwolf
Svara med citat
  #4  
Gammal 2012-05-10, 22:46
Hjalta99s avatar
Hjalta99 Hjalta99 är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Ljungaverk
Inlägg: 753
Standard Sv: Retsina

Citat:
Ursprungligen postat av bluesky Visa inlägg
Jeg skal gi beskjed så de kan bestille litt ekstra til du kommer
Jeg velger vanlig hvitt vin selv....

Jorunn, du är för go, du !!!!
/Eva
Svara med citat
  #5  
Gammal 2012-05-12, 19:41
Alalas avatar
Alala Alala är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Finland
Inlägg: 6 492
Standard Sv: Retsina

Citat:
Ursprungligen postat av bluesky Visa inlägg
Snakket med en greker på Kalymnos i påsken som sa at nå har grekerne begynt å drikke Retsina igjen.
Hoppas detta stämmer. Retsina vill vi ha!

/ Anne
Svara med citat
  #6  
Gammal 2012-07-03, 10:24
karis avatar
kari kari är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 5 540
Standard Sv: Retsina

På mine/våre reiser i vinter/vår/forsommer ( Kreta, Kefalonia, Samos og Parga) har det heldigvis ikke manglet retsina hverken på tavernaer eller i butikker - og K A L D skal den være - og MALAMATINA er favoritten
Svara med citat
  #7  
Gammal 2012-07-03, 21:38
Masses avatar
Masse Masse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Ort: Kristianstad
Inlägg: 5 490
Standard Sv: Retsina

Vi har just nu ingen Greklandsresa inbokad, och självfallet är abstinensen svår!!!!! Får se hur det blir i höst.

Men tills dess ............... Vi har råkat ha en eller annan solig dag nu bland allt regnande och vips ............. sa jag till hustru Birgit, ..... "kanske vi borde köpa hem ett par baljor Kourtaki och placera i kylen. Ett par soliga dagar till och det känns dags för retsina, tzatsiki, kalamari, friterade succinis, .......... och .... ja du vet!"

Mycke sol och mycke värme, och en svätt iskall retsina ........
de e en himla bra blanning de!!!!!!!!!!!!

Trevlig sommar!
Masse
Svara med citat
  #8  
Gammal 2012-07-05, 00:25
sjöborrens avatar
sjöborren sjöborren är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2007
Ort: Mälardalen
Inlägg: 3 481
Standard Sv: Retsina

Masse! I vårt kylskåp ligger det alltid en flaska Kourtaki - eller två.
Visst är och retsina en bra kombination, men då inte bara en skvätt ...

Trevlig sommar!
Sjöborren.
Svara med citat
  #9  
Gammal 2012-07-05, 08:39
Alalas avatar
Alala Alala är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Finland
Inlägg: 6 492
Standard Sv: Retsina

Ingen Greklandsresa här heller! Abstinensbesvären måste kureras förstås. Med Retsina, tyvärr har vi här i Finland bara Tsantali Retsina, men det får duga.

/ Anne
Svara med citat
  #10  
Gammal 2012-07-05, 19:37
Petridis76 Petridis76 är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2011
Inlägg: 80
Standard Sv: Retsina

Retsina Mixali Georgiadi ska det vara, funkar till precis allt!!
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:13.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT