![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Stränderna i Nidri är inget vidare tycker jag. Steniga, bara några meter långa från havet och helt urusla solsängar
![]() När jag skrev att solsängarna var urusla menar jag verkligen det, de var i tyg och det fanns inte någon säng som var hel. Tyget var sprucket och ägarna hade försökt att laga med tejp.... sedan hade de mage att ta bra betalt för dem också. Nu var det tre år sedan jag var där och jag hoppas verkligen att solsängarna är utbytta nu men som Assar skriver så finns det helt underbara stränder på andra orter på Lefkas. Försök att ta dig tid att åka iväg någon dag så får du uppleva vackra och fina stränder. Annars tyckte jag Nidri var en jättemysig stad med alla restauranger nere vid hamnen ![]() //Ingela |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Nidri är en av de mest charmlösa platser jag besökt i Grekland om det inte hänt ett under de senaste 20 åren vilket jag inte tror men som du ser tycker vi olika när du läser inlägget ovan. Stranden minns jag som myggrik och trist så vi gjorde flera utflykter till andra sidan ön, till andra öar samt till andra orter de 6 dagar vi var på ön. Nu var jag där i aug månad så platsen kan visa upp en helt annan sida i lågsäsong men en charmig ort blir den aldrig i mina ögon. Dessutom var huvugatan igenkorkad av bilar större delen av dagen.
Om ni inte redan bokat boende skulle jag välja en annan plats på ön. Eva |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Kan ju vara så att man jämfört Nidri med stränderna på västra sidan ön och i en sådan jämförelse så framstår ju de flesta stränder som inte fullt så bra..
![]() Du hittar nog fler än ett tips på taverna att besöka och inte, i de andra trådarna under Lefkas. Ha en trevlig vistelse i Nidri, men hyr bil //M |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|