![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Eva |
#2
|
||||
|
||||
![]()
På Sifnos kan ni bo på ett litet ställe nära havet och ändå ha mysiga byar och trevliga tavernor inom räckhåll men det går inget direktflyg dit utan ni får åka färja från Pireus. I början av juni bör det vara perfekt där med färre turister än under högsäsong. Matt Barett har skrivit en del om Sifnos om ni vill läsa mer än det Janne skrivit.
Inkfish gjorde också ett trevligt fotoresebrev från sin resa dit. Jag gillar själv "småöar" väldigt mycket och tycker att de oftast har en helt annan stämning och karaktär än större öar. Skillnaden mellan uppbyggda turistorter och mindre byar i Grekland är ju enorm. Eva |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Skillnaden mellan uppbyggda turistorter och mindre byar finns också på Kreta. På Greklands största ö finns naturligtvis massor med pärlor.
Gunilla |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Håller med Wardakis, Kreta har stor variation.En annan fördel om man bara har 1 veckas semester, är att det finns 2 flygplatser så transfertiden blir aldrig så lång. Har bott i små byar där det ekat mellan husen
![]() ![]() ![]() ![]() Nu svävade jag bort lite från ämnet, det är lätt gjort !! Ha det gott ![]() |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|