![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Jag har kanske 10 år kvar det beror på hur länge jag jobbar och det känns inte heller betungande. Jag känner att jag fortfarande utvecklas i mitt arbete och trots en del sjukdomar under de sista två åren varav den ena har en enkel behandling som nu börjat fungera fullt ut går jag till jobbet med glädje nästan varje dag.
Visst gillar jag Grekland men jag har mycket svårt att se att jag skulle bosätta mig där. Vill vara fri att besöka olika platser i världen och inte binda upp mig med ett hus någonstans. Framtiden på det personliga planet, det ekonomiska läget i världen, klimatförändringarna gör att det känns bäst att kunna resa spontant till olika ställen. Eva P.S Vi har fortfarande väldigt bra väder här uppe i norr. Nästan 30 grader igår em och kvällen var mycket varm. Blå himmel, sol och värme även idag. ![]() Senast redigerad av Eva L den 2011-07-23 klockan 09:13. Anledning: Tilllägg |
#2
|
||||
|
||||
![]()
På tal om väder. I början på veckan bodde vi på en fädbod i Dalarna. Vädret var växlande - mycket växlande! Då utomhustermometern visade 14 grader tände vi en värmande brasa i öppna spisen - det gjorde vi flera dagar.
I går - i Mälardalen - stängde vi altandörren, drog ner persiennerna då utomhustermometern kröp upp mot 36 grader - inomhus bara 26. Idag är temperaturen behagligt lägre. Tänk att man aldrig kan vara riktigt nöjd ... ![]() ![]() I |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Vi har valt att leva här i Grekland...själv kan jag vistas här långa perioder pga att jag är sjukpensionär, maken måste pendla fortfarande några år..så egentligen är vi särbor.Det är nu 6 år år vi haft huset här och jag saknar inte den svenska vardagen...jag älskar att vara här och kunna leva i den grekiska vardagen utan alla måsten..jag är lycklig lottad som kan göra det.Vi har rest mycket till olika länder och känner att vi ej vill resa runt mer i världen, däremot har vi mycket att utforska här nere än.
Var på semester i Sverige några veckor i juli men måste säga att jag längtade hem ! |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|