Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #4  
Gammal 2005-11-12, 01:39
Calle Calle är inte uppkopplad
Banned
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 292
Standard Sv: Kreta i april

Citat:
Ursprungligen postat av Goliat
Om ni väljer att åka till södra Kreta, som är lite varmare och lite mindre exploaterat så tror jag att ni kan hitta vad ni söker. Säsongen brukar vara från sista veckan/veckorna i april till början/mitten av oktober.

Göran
Här i Rethymno så "spruttar" säsongen igång i början av april och de sista charter-kärrorna lämnar inte förrän sista veckan i oktober.
Så här i november så har naturligtvis en hel del turist-restauranger/barer/shoppar stängt, men långt ifrån alla. Dessutom så är det nu som många turist-restauranger byter namn och öppnar upp för grekerna. Med live-musik varje kväll! Och inte bara grekisk musik!
Affärs-kommersen på en av huvudgatorna i gamla stan (Arkadíou) var i går total! Alla var ute och shoppade!
Och det finns faktiskt en del turister här fortfarande! Mötte ett franskt par i dag som hade gått vilse, dom kom strosandes i shorts och med guide-boken i högsta hugg!

Calle! (just hemkommen från en lång kväll med bra levande musik! Och jag har definitivt ännu inte tagit årets sista sim-tur i medelhavet! Det sker nog i slutet av december! Så att komma ner i april som Pasajes funderar över kan inte bli annat än behagligt, med risk för någon regnig dag)

Senast redigerad av Calle den 2005-11-12 klockan 01:56.
Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT