Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kafé Kalimera

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2011-07-14, 19:51
Eva64 Eva64 är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2009
Inlägg: 422
Standard Sv: Värsta förseningen....?

Glömde att säga att det gör vi och vi har oftast också bra tider som vi är "bortskämda" med!
Svara med citat
  #2  
Gammal 2011-07-14, 22:45
Lissi Lissi är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 12 984
Standard Sv: Värsta förseningen....?

Vår längsta försening 8-10 timmar var från Kefalonia 1994 då ett plan gått sönder .Vi blev inkvarterade över dagen på flott hotell i Lassi, fick mat, tillgång till pool och rum att ha väskor i. Dessutom 800kr i ersättning från Apollo.
Helt OK med en extra dag i Grekland m a o
Svara med citat
  #3  
Gammal 2011-07-14, 23:42
bocina bocina är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Sollentuna / Plakias
Inlägg: 212
Standard Sv: Värsta förseningen....?

1996 skulle vi till Neas Marmaras på Halkidiki. Steg upp 03.30 för att sen lyfta från Arlanda 07.00. Mellanlandning på Sturup. Väl uppe igen fick vi veta att en motor (av 3, på de då "ökända" Lookheed Tristar) lagt av! Tillbaka till Arlanda igen (där deras "verkstad" låg) där vi landade kl 11.00. Efter åtskilliga timmar fick man tag i ett nytt plan som stod i Aten. Det åkte givetvis först till Thessaloniki för att plocka upp de som skulle åkt hem med vårt plan.
Ca 21.30 lyfte vi igen. Kom efter flygtid och 1,5 tim transfer, till hotellet vid ca 03.00! Då var vi så "övertrötta" att vi, istället för att gå och lägga oss, gick ut och hittade ett nattöppet fik. Slutligen i säng vid 05.00.
Apollo skötte sig dock utan anmärkning. Mat och dryck, dagrum på hotell för dem som ville och delade ut blanketter för ansökan om förseningskompensation. Utbetalningen väntade i brevlådan när vi kom hem igen.
BoCina
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 01:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT