Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta > Rethymnonkusten

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2011-06-06, 08:29
liner liner är inte uppkopplad
 
Reg.datum: okt 2006
Inlägg: 103
Standard Sv: Mygg

Å vad härligt det låter. Ja, inte myggen då men resten. DEt måste vara skönt att varA så länge som tre veckor på Kreta. Skönt att höra att kokalas verkar bra.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2011-06-06, 09:40
Joppan Joppan är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Luleå
Inlägg: 292
Standard Sv: Mygg

Ja då är det bäst man tar med lite myggmedel, åker till G-polis på lördag!
/Joppan
Svara med citat
  #3  
Gammal 2011-06-06, 10:09
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Sv: Mygg

Det här med mygg ja! Själv befinner jag mig i den föga avundsvärda situationen att grekmyggorna älskar mig. Kärleken är dock från min sida sett tämligen obesvarad. Jag lider av myggbett. Icke nog mned att det kliar så fördömt, det bildas oftast därtill en vätskefylld blåsa där myggen har huggit.

Vad göra att skydda sig? För min del har jag funnit mig det optimala motmedlet i form av ett grekiskt preparat som finnes till avsalu i de lokala apoteken i Grekland. "Moustiblok" är namnet. En plastflaska med pumpmunstycke. Icke helt billig, kostar sju Euro, men är väl varje penning. Drygt är det också samt klibbar ej vid applicering

En flaska räcker hela året och mer därtill. Ej heller någon besvärande lukt.

Arne

Paleochora direkt i 31 graders värme.
Svara med citat
  #4  
Gammal 2011-06-06, 12:17
liner liner är inte uppkopplad
 
Reg.datum: okt 2006
Inlägg: 103
Standard Sv: Mygg

Då förstår jag precis hur du känner Arne. Både de svenska och grekiska myggorna älskar mig, och vår ena son. Den andra bryr de sig inte om, han måste vara lik pappa. ) tack för tipset om grekiskt myggmedel, kan vara bra att ha ifall de inte bryr sig om mitt svenska mygga från Apoteket. )
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 10:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT