![]() |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Nej, men ventilation ska man ha om inte maten ska mögla därinne, så det kan mycket väl vara en välventilerad jordkällare.
Karin |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Har googlat och hittat en bild på liknande hög.. från framsidan. En jordkällare alltså. En STOR sådan. Om man tittar noga på bilden här ser man att det skymtar ett rött hus bakom de blommande körsbärs?träden..
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Kanske det är både en jordkällare och ett rökeri, avbalkat dock. Eftersom det är hela fyra skorstenar. Sametablering alltså.
I så fall ett lyxställe för mig. Rökt sik, potatis och lök. . Tunnbröd från bagarstugan i Åmsele måste också finnas med.Birgitta. |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Citat:
Välventilerad? Det säger väl emot sig själv om byggnaden finns i Grekland ![]() Skulle den däremot finnas i Sverige är det nog en jordkällare eller ett eko-hus.//Kikh |
|
#5
|
|||
|
|||
|
En avancerad skorstensmila kanske, för kolning?
|
![]() |
| Ämnesverktyg | |
| Visningsalternativ | |
|
|