Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt > Kalimerahörnor > Arne & Birgittas hörna

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2011-04-16, 20:39
Paittas Paittas är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2005
Ort: Skellefteå
Inlägg: 114
Standard Sv: Snabbdagbok Aprilresan 2011

"Vi har en fråga dock! Slaktarbild nr två. Dessa stora klotsar av ett par decimeters längd och en dm tjocka som hänger på tork. Vad är det?"

Förra hösten när jag var på Syros så frågade jag slaktaren och han sa att det var lufttorkad skinka.
//Paittas

Senast redigerad av Paittas den 2011-04-16 klockan 20:45.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2011-04-16, 22:26
Millies avatar
Millie Millie är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2005
Ort: Sala
Inlägg: 532
Standard Sv: Snabbdagbok Aprilresan 2011

Värst vad ni verkar ha bråttom på öarna! Tyckte mer om era resedagböcker när ni var på Kreta och tog det lugnt! Hasta långsamt!

/Kerstin
Svara med citat
  #3  
Gammal 2011-04-17, 16:58
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Söndag 17 April. Försenad dagbok.

Söndag eftermiddag 17 April.

Gårdagskvällen spisade vi middag på Taverna Azchontaziki. Vi bleb tipsade av hotellägaren. Vi stegade dit, och se, det var samma taverna vi åt middag på förra kvällen. Men nu vet vi vad stället heter.

Vi lämnade Ermaupoli prick klockan sju på morgonen med färjan Artemis. Det var sällsamt gott om plats ombord. Vi hade hela aktersalongen för oss själva. Det var lite kyligt ute med ynka 15 grader.
Färjan anlöpte först Paros för att sedan anlända Naxos tio minuter i tio.

Vår vän Vaggelis väntade på kajen för att köra oss till hotellet. Under färden kom en regnskur. (Grekisk biltvätt) Framme vid hotellet kunde vi konstatera att det rådde febril verksamhet. Fyra hantverkare voro sysselsatta med att fixa till hotellet inför den formella säsongsstarten nu på fredag, påskhelgen.

Vi informerades om att området Ag Prokopios – Agia Anna är tämligen igenbommat fram till på fredag. Taverna Gorgona i Agia Anna har åretruntöppet. En livsmedelsbutik där likaså. Här vid Ag Prokopios är det en taverna som har öppet, den längst bort till höger i hörnet nära stranden.

Det blir till att i afton vandra bort till Ag Anna att förnödenheter inhandla samt spisa middag på Gorgona.
Det är alls ej kallt ute, och molnen draga vidare mot de höga bergen.
Vi planerar att ta bussen in till Naxos stad i morgon förmiddag. Arne ska klippas. Så ska vi rycka några busstidtabeller för eventuella färder till öns inre delar nu i veckan. Vi har ju bokat in oss för sex nätter här.

Här på hotellet har Vaggelis införskaffat lite djur inför säsongen. Ett antal ankor och gäss kackla nere vid planen nedanför. En ståtlig åsna har även inhandlats. Vaggelis oborstade hund finns också här nu, men han ska tas hem till ägarens hus när turisterna börjar anlända. Hunden skäller så rent okristligt på allt och alla i närheten.

Hotellets wlan har rostat till sig under vintern och fungerar just nu illa.
Man kopplas upp och ned oavbrutet. Expert jobbar dock på att få fart på nätverket. Därav denna något försenade dagboksrapport.

Så här mellan skål och vägg kunna meddelas att uppkopplingen på Taverna Gorgona fungerar!! Denna snabbdagbok skickas härifrån.
Så det kan bli.
Det småduggar alltfort ute, men det är hanterbart

Arne och Birgitta
Svara med citat
  #4  
Gammal 2011-04-18, 09:31
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Måndag förmiddag 18 April.

Måndag förmiddag 18 April. Naxos.

Lycka! Arne fick nu på morgonen igång hotellets wlan ,med benäget bistånd av Vaggelis som översatte från grekiskspråkig manual.
Nu har vi kunnat lyssna på morgonekot samt Radio Västerbotten sedan 07.00.

Gårdagskvällen på Gorgona resulterade i väldigt god mat till bra pris.
Notan landade på 17€ inklusive ett krus vitt.

Gorgona har ännu all verksamhet inomhus innanför de stora glasdörrarna. Icke ett bord att skymta ute på den stora altanen utanför. Man planerar dock att rigga borden nu till fredag inför påsken.

Den nya tekniken har nu även nått Gorgona. Madame och de andra i personalen tar upp beställningarna direkt i sina handdatorer, för direkt vidarebefordran till kökspersonalen. Prydliga maskinskrivna kvitton ingår i systemet.

Regnet ökade i intensitet och vi bävade för promenaden hem till hotellet.
Nu löste det hela sig på ett rent förträffligt sätt. Madame på Gorgona beordrade fram en minibuss med en av sönerna som förare. Vi två samt en brittisk familj erhöllo skjuts på tavernans bekostnad. Så skönt.

Vid pass 02.00 i morse vaknade vi av ett våldsamt regnoväder. Vattnet flöt i strida strömmar.

Nu vid halv tio på förmiddagen är det dryga 15 grader ute och tämligen igenmulet. Dock inget mera regn sedan vi steg upp. Den omvända AC-n ser till att det i rummet är varmt och torrt, så det gå alls ingen nöd på oss.
Vaggelis har förvarnat om bättre väder nu vid lunchtid. Det hoppas vi på.

Strax avser vi fara in till Naxos Stad. Dels ska Arne klippas, dels ska vi handla förnödenheter. Vi ska därtill kolla upp fredagens färjetider för resan till Folegandros. Busstider för eventuella resor till byarna uppe i bergen ska undersökas.

Lite bilder finner man i bildgalleriet under ”Fredag 18april”
Ett par kvarvarande bilder från vår favorittaverna i Ermaupoli får slinka med tillsammans med Hustruns bilder härifrån hotellet.

Arne och Birgitta
Svara med citat
  #5  
Gammal 2011-04-18, 17:05
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Måndag eftermiddag 18 April.

Måndag eftermiddag 18 April.

Vaggelis hustru hämtade upp oss vid halvettiden. Syrran med i bilen. Vi kördes upp till torget. Arne genast in till favoritfrisören medan Hustru Birgitta parkerade sig på cafenian mittemot.

Utmärkt klippning betingade pris av 10€. Facilt pris. Frisören visade stolt den nya skylt han låtit beställa samt montera i det övre skyltfönstret.
”Haircut” kunde läsas på den nya skylten. Arne hade förra året påtalat för frisören att han nog skulle fixa en skylt på engelska eftersom det eljest var svårt för turisterna att hitta rätt.

Efter friseringen gingo vi vidare att i torgmarket inhandla förnödenheter.
Så till bankomaten att lyfta en bunt eurosedlar. In till travel agency att handla färjebiljetter för vår återstående tid i övärlden denna resa. Biljetter tur och retur Naxos- Folegandros med Aeolos Kenteris 23- 27 April, och så resan Naxos- Pireus med Blue Star den 28 dito. Biljetterna betingade totalpris av 116€.

Vi vandrade därefter längs hamnpromenaden och kunde skåda Express Skopelitis, detta rysansvärda flytetyg enligt Arne, som gjorde sig redo för avgång mot Amorgos. (Protest från mig Birgitta, vid korrekturläsning. ES är inte alls rysansvärd)

Så avslutade vi stadsbesöket med en promenad till den italienska tavernan, Relax, belägen just där hamnpiren börjar. Ett förnämligt ställe att invänta färjor på. Bra mat och facila priser. Vi rastade där inför hemfärden med taxi med att klyva ett krus vitt och en tallrik mezes.

Väl komna hem noterade vi att taxipriset nu ökat från åtta till nio€.
Vaggelis pappa hade varit på besök vid vårt rum och avlämnat en jätteflaska med hans hembryggda vin. Snällt, visst, men detta vin brukar ha en förskräcklig smak. Med lagring kunna detsamma säkerligen bliva en utsökt vinäger…
Ok, vi har ännu ej avsmakat årets årgång.

I afton avser vi spisa middag på ”Öhrns Hörn”, tavernan här i Ag Prokopios, belägen längst bort till höger om man kommer ner via huvudgatan

Öhrns Hörn var under sextio- sjuttiotalet Arnes favoritrestaurang, belägen uppe på söder i Stockholm, Stället bommade dock igen redan runt 1985.
Vi noterade att många tavernor inne i Chora ännu ej öppnat, men att det pågick febril aktivitet att få näringsställena i trim inför påskhelgen.

Vädret denna dag okay. Visst, molnigt, men lite sol till och från. Dock icke en regndroppe än så länge.

Arne och Birgitta
Svara med citat
  #6  
Gammal 2011-04-18, 19:13
Lissi Lissi är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 12 984
Standard Sv: Snabbdagbok Aprilresan 2011

Samma vader har vi haft pa Tinos idag. Detta bekommer oss inte ett dugg da vi med bil utforskar on dessa dagar....Det ska bli battre vader sags det..men vadda...Jag hade ju regn alla dagar vid hostresan 2009 sa jag tycker vi har stralande vader.Dock har jag annu inte badat! Det ska det bli andring pa....

Ha det fortsatt gott..

...halsar Lisa fran Takis internetcafe
Svara med citat
  #7  
Gammal 2011-04-18, 20:13
lenapgs avatar
lenapg lenapg är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Olofström
Inlägg: 318
Standard Sv: Snabbdagbok Aprilresan 2011

Kalispera! Sitter på Olgas's Pension i Rethymniom och regnet vräker ner. Faktiskt riktigt mysigt. I morgon far vi söderut mot Sfakia och hoppas på att få se solen någon dag. R var verkligen en positiv upplevelse. Vansinnigt god mat och dryck. Hit återvänder vi gärna!
Lena PG och Nisse
Svara med citat
  #8  
Gammal 2011-04-19, 09:36
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Tisdag förmiddag 19 April.

Tisdag förmiddag 19 April.

Dyster morgon. Plus tio ute och pinande vind. Tunga moln hänga alltfort över Naxos. Vaggelis anlände vid åttatiden tillsammans med ett antal hantverkare. Vaggelis utlovade väderförbättring framöver. Vi tvivlar...

Vid sjutiden i går afton tog vi så promenaden bort till Öhrns Hörn här i Ag Prokopios för att äta middag. Vi noterade till vår förvåning att granntavernan strax innan Öhrn hade öppet och därtill ett par gäster.

Väl framme vid Öhrns Hörn upptäckte vi att tavernan i själva verket var en byggarbetsplats. Cementsäckar, byggställningar samt målarfärgsburkar i mängder. Inga bord, ingen personal, men väl en massa bråte. Vi hade uppenbarligen delgivits felinformation.

Kvickt tillbaka till den öppna tavernan som hette Coloseeo. Arne döpte genast om tavernan till ”Öhrns Grannhörna”
Fyra personal, tvenne greker, tvenne tyskar och så vi två, det var hela antalet.

Nu visade det sig emellertid att menyn var komplett. Vi beställde och erhöllo mycket god mat samt ett krus vitt. Vi läto oss väl smaka. Servicen var mer än perfekt.
I samband med notan, 13€, erhöll vi därtill ett bjudkrus vitt ”on the house”

Därest vädret fortsätter vara trist avser vi att kura lugn i vår ombonade studio mest hela dagen. Skulle det emellertid klarna upp, då tar vi en promenad i området att fotografera öde gator och igenbommade tavernor, butiker med mera att lägga in i bildgalleriet.

Vi har nu fått bekräftat att det vid denna tid på året ej finns några som helst bussförbindelser från Ag Prokopios/ Ag Anna till Naxos Stad. Vi får helt förlita oss till taxi eller vännen Vaggelis för att komma in till Staden.


Arne och Birgitta
Svara med citat
  #9  
Gammal 2011-04-19, 16:32
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Tisdag eftermiddag 19 April

Tisdag eftermiddag 19 April.

Väderförbättring. Vi tog nyss en promenad i området att fotografera Ag Prokopios i off season. Bilderna lägges strax in i bildgalleriet.

Nu har taverna- och butiksägarna bråda tider. Det fejas och målas så det står härliga till. Helt uppenbart ska flertalet näringsställen öppna nu till påskhelgen.
Tro det eller ej, vi har idag skymtat solen!

Bilder från vår fotosafari lägges strax in i bildgalleriet under ”tisdem19april”
Nu vid halvfemtiden skingras molnen alltmer och den livgivande solen har kommit åter efter två dagars avsaknad.

Arne och Birgitta
Svara med citat
  #10  
Gammal 2011-04-20, 11:04
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Onsdag 20 April

Onsdag morgon 20 April.

Ånyo en morgon med regntunga skyar. Regnskurarna avlösa varandra.
Hotellets hantverkare får syssla med inomhusarbeten på grund av det elaka vädret.

Nu framåt tiotiden verkar det dock vara på väg att klarna upp. De mörka molnen försvinna bort mot öns höga berg.
Hotellets wlan har ånyo fått slaganfall. Massor av utropstecken och varningar i felloggen. Ska försöka bringa rätsida på detta under förmiddagen.

Annars vi får lov att taga promenaden till Gorgona för att uppkoppling erhålla.

Lycka, efter en timmes arbete har jag ånyo fått fart på hotellets wlan, men det var mycket trassel med inställningarna. Ska kanske tilläggas att grekiska datorinstallationer alltid dras till låga mörka skåp där sladdar och kopplingar mera leder tanken till ett skatbo!

Klockan är nu lokal tid runt halv tolv, och en viss förbättring av vädret kunna försiktigt skönjas.

Pappas hemkörda vin visade sig vid avsmakning vara av överraskande god styrka och smak. Det var nog i grunden en djup orättvis beskrivning vi tidigare lagt in här i snabbdagboken. Klart drickbart vin.

Arne och Birgitta
Svara med citat
  #11  
Gammal 2011-04-20, 20:48
zakkas avatar
zakka zakka är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Ort: Uddevalla
Inlägg: 738
Standard Sv: Onsdag 20 April

Citat:
Ursprungligen postat av Arne Visa inlägg
Onsdag morgon 20 April.

Pappas hemkörda vin visade sig vid avsmakning vara av överraskande god styrka och smak. Det var nog i grunden en djup orättvis beskrivning vi tidigare lagt in här i snabbdagboken. Klart drickbart vin.

Arne och Birgitta
Vilken himla tur! Ibland ska man ha det! Skönt också att du lyckades bringa reda i "skatboet" så att vi kan få fortsatt info om hur ni har det! Håller tummarna att vädret "ordnar till sig"!

MVH zakka
Svara med citat
  #12  
Gammal 2011-04-21, 08:03
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Torsdag morgon 21 April.

Torsdag morgon 21 April.

Den livgivande solen har nu kommit åter till Naxos. Vi kunde redan i går kväll skåda fullmånen, och då förstod vi att morgondagen skulle bjuda väderomslag. Nu är det ånyo varmt och vackert väder. Redan vid sjutiden på morgonen var det 15 grader ute på altanen vår.

Till hotellet anlände i morse ett antal hantverkare för att utföra de utomhusarbeten som tidigare omöjliggjorts på grund av regn och rusk.
Balkongräcken ska renoveras liksom dörrfoder med mera. Vaggelis fungerar som byggarbetsledare och fördelar arbetsuppgifterna med pondus och bravur.

Enligt vädersajten Yr.No ska det i alla fall vara fint väder ända fram till måndag. Det tackar vi för.

I morse hade Arne och Vaggelis en diskussion rörande accesspunkter för wlan inom hotellområdet. I nuläget finnes endast en accesspunkt, nämligen den vid receptionen. Arne föreslog Vaggelis att fixa ytterligare fyra punkter i hotellområdet där det var lämpligt för att uppnå bra kontakt. Detta till hotellgästernas fromma. Vaggelis nappade på förslaget och sade sig strax skola beställa nya accesser att installera innan säsongen startar i början av Maj.

Vid lunchtid idag ska vi ta promenaden längs kustvägen till Ag Anna och Gorgona. Därest Fotis taverna har öppet avser vi att mellanlanda därstädes att ett krus vitt klyva vid det blå bordet ute. Senast vi passerade Fotis hade man etablerat detta enda bord ute. I säsong finnes det trenne bord därstädes, men tillhörande stolar.

Nu sitta vi utealtan här på hotellet att lapa sol i 20 graders värme.

Arne och Birgitta

Svara med citat
  #13  
Gammal 2011-04-21, 16:59
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Torsdag eftermiddag 21 April.

Torsdag eftermiddag 21 April.

Strax vid lunchtid tog vi promenaden längs strandvägen till Agia Anna. Vi stannade naturligtvis till vid Fotis taverna att kolla om de hade öppet.

Jodå, det var öppet, men att sitta vid det blå utebordet var ej att tänka på. Det blåste attan längs hela kustvägen. Vi fick ta kruset inomhus att klyva. Tre€ , samma pris som förra året.

Så vandrade vi vidare. Ett par hundra meter från Fotis var det kaos på vägen. En jättelik grävskopa blockerade vägen tillsammans med stora klippblock. Bilar kunde ej passera. Det visade sig vara ett stort jobb att reparera en vägskada sedan vinterns stormar. De stora vågorna hade underminerat vägbanken.

Väl framme vid Taverna Gorgona kunde vi genast konstatera att sommaren nu var på väg. Åtta prydliga bord hade ställts ut på altanen utanför de tunga glasdörrarna. Vi valde ändock att sitta inne enär vindarna voro enerverande starka. Mycket folk i lokalen.

Vi avnjöt en god lunch att sköljas ner med ett litet krus vitt. Till notan, på 12€ erhöllo vi varsin Ouzo med is on the house.

Så promenaden hem till hotellet. Vi gladdes särskilt över att solen och en molnfri himmel var permanent. Halvvägs hem blevo vi oväntat enleverade av Vaggelis hustru Effie. Hon kom med sin lilla bil att erbjuda oss fri skjuts hem. Men så snällt.

Torsdagens bilder återfinnes i bildgalleriet under ”torsdagen 21April”

Arne och Birgitta
Svara med citat
  #14  
Gammal 2011-04-21, 23:11
Pelas avatar
Pela Pela är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2010
Ort: Västerås
Inlägg: 233
Standard Sv: Snabbdagbok Aprilresan 2011

Fotot på ''Fotis enda utebord'' gör att man vill dit omedelbart...

Svara med citat
  #15  
Gammal 2011-04-21, 23:42
Millies avatar
Millie Millie är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2005
Ort: Sala
Inlägg: 532
Standard Sv: Snabbdagbok Aprilresan 2011

Håller med om att det bordet är ju helt underbart! F.ö. jättefina bilder och det gör ju att man längtar ännu mer ner till Grekland. 23 dagar kvar och just nu är det helt underbart här hemma, men... Längtan ner till Grekland blir inte mindre för det! Ha en härlig Påsk båda två och njut av det underbara som bara Grekland kan ge!

/Kram från Kerstin
Svara med citat
  #16  
Gammal 2011-04-22, 08:42
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Snabbdagbok Aprilresan 2011

Härligt att ni nu vekar ha fått bättre väder och att de börjar öppna upp vinterstängda tavernor. Hoppas vinden mojnar innan ni anländer till Folegandros imorgon. För på den lilla smala höga ön kan det blåsa rejält. Husen runt de små vackra torgen i Chora lär väl ge lite lä för uteserveringarna där. Hoppas trädgården på insidan av tavernan där jag tog kattbilden i mitt gamla resebrev är öppen och att frun i huset visar sin keramik. Här kan Birgitta säkert hitta några favoriter. Hon är danska och gift och bosatt på Folegandos sen många år. Deras mat är otroligt bra och välsmakande.

Eva från ett solvarmt Umeå skidsäsongen känns långt borta just nu
Svara med citat
  #17  
Gammal 2011-04-22, 08:59
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Sv: Snabbdagbok Aprilresan 2011

Fredag morgon 22 April.

Ånyo en morgon med mycket vackert väder, ehuru lite kyligt.

På byn pågick i går afton en febril verksamhet. Det fejades och målades överallt. Market bredvid Gorgona fyllde på i hyllorna och putsade skyltfönstren. Även ”Gubben i gropen” supermarket närmast vårt hotell jobbade frenetiskt med att fylla på varor i butiken.

Divecenter hade plockat fram dykutrustning att damma av efter vinterns förrådsplacering. Byns bankomat är nu nyladdad med sedlar och redo att träda i tjänst för turisternas pekunniära behov.

Ett gäng fransoser far runt på Naxos med mountainbikes. De är på skolresa tillsammans med en lärare. Läraren har stålskodd blick och styr gruppen med järnhand. I går vid lunchtid skulle gruppen bada i havet vid Ag Prokopisstranden. Kanske ej så särskilt välbetänkt enär det rådde pålandsvind. Kvickt i, men lika kvickt upp ur det kylslagna vattnet.

Nu ska vi strax promenera längs kustvägen fram till Ag Anna. Mera troligt blir det ånyo ett stopp vid Fotis taverna för att klyva ett krus vitt. Kanske kunna vi denna dag sitta vid det blå utebordet, eftersom vädret är vackert och vinden svag.

Arne och Birgitta
Svara med citat
  #18  
Gammal 2011-04-22, 10:22
Mariannes avatar
Marianne Marianne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Danmark
Inlägg: 2 498
Standard Sv: Snabbdagbok Aprilresan 2011

Ja, vi får verkligen hoppas att ni får varmare dagar på Folegandros! Det kan blåsa rejält på Folegandros, så hoppas att ni får sol och vindstilla.

När vi besökte ön för tolv år sedan hade vi tur och fick den danska kvinnan att öppna upp i sin keramikverkstad. Jag tror att hon heter Lone, om inte jag minns helt fel. Familjens taverna ligger visst på hörnan där bussen stannade uppe i Chora (då i alla fall).

Så här fina små skålar köpe jag hos Lone, enkla men mycket användbara:



GLAD PÅSK och fortsatt trevlig resa!
Svara med citat
  #19  
Gammal 2011-04-22, 13:15
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Snabbdagbok Aprilresan 2011

Tavernan ligger vid busstorget och det är litet utomhus men trädgården har många små rum där hon hänger sin keramik i träden.

En annan sak ni inte får missa på Folgandros är den färska pastan som är fantastisk och den mjuka fetan.

Eva
Svara med citat
  #20  
Gammal 2011-04-23, 08:24
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Lördag morgon 23 April

Lördag morgon 23 April.

Avresedag. Vi ska nu vid halvtretiden i eftermiddag äntra färjemonstret Aeolos Kenteris för färden till Folegandros. Resan ska ta en timme 30 minuter.

Under gårdagen fick vi förmånen att medfölja vännen Vaggelis på en biltur till det inre av Naxos. Färden gick via ett antal små prydliga byar.
Birgitta noterade alla bynamn. Chalki, Filoti, Apherantos, Moutsona, Stavros, Kindaros, Milli samt Konrouniochori.

Vi stannade till ett tag nere vid Moutsouna, där Vaggelis skulle plocka ett antal ”Blackstones” svarta stenar med glimrande mineraler. Ett numera övergivet jätteförråd av svartstenar. Vaggelis ska ha stenarna till det nya hotellet för att mura in i fasaden.

Vi fick under bilturen även ett mycket fint erbjudande om att stanna kvar på Naxos under påskhelgen att fira påsk i Vaggelis och Effies hus. Ett antal grekvänner var inbjudna till festen samt därtill en proffskock som skulle hålla ställningarna vid grillen att festmåltider ordna.
Vi tackade emellertid nej till detta erbjudande enär vi då hade kommit iväg till Folegandros först måndag eftermiddag.

Vi fick dock en inbjudan till nästa års påskfirande här på Naxos. Vi lovade överväga detta erbjudande. Skulle vara kul att fira påsk på Naxos i goda vänners lag.

Vaggelis avslöjade ännu en av sina planer. Han hade inhandlat en äggkläckningsmaskin samt beställt fyra stycken strutsägg. Det ska alltså även bli en strutsfarm nedanför hotellet.

Vi meddelades även att den nyinköpta åsnan hade föl i magen. Det ska alltså finnas ett åsnebarn lagom till turistsäsongen startar.

Vädret nu allt bättre. Tjugo grader på altanen och sol med växlande molnighet.

Vi har nu laddat in ett stort antal bilder från gårdagens resa till det inre av Naxos. Ligga i bildgalleriet under ”Fredag 22 April”

Arne och Birgitta
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:02.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT