Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa med barn

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #13  
Gammal 2011-03-22, 15:39
wildas avatar
wilda wilda är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Norrköping
Inlägg: 295
Standard Sv: Barnmat, blöjor etc

Vi vägde inte in vagnen när vi flög till Kreta i september förra året. Vi flög charter... (Nu hade vi iofs inte barnmatsburkar där längre, men såväl skor som vällingpaket. Tunga grejer även det.)

Apoteken på Kreta säljer barnmat, så jag gissar att de har det även på övriga öar. Men dyrt är det. Välling har jag sett också, men den innehåller socker o smaksättningar. Känns inte helt ok.

Vad gäller att ge barnen tavernamat funkar ju givetvis det alldeles utmärkt. Vår tjej åt spagetti, keftedes, kyckling... och älskar oliver och fetaost. Men ibland stämde inte våra mattider riktigt överens på semestern, och ofta åt vi mat hemma i vår studio. Då är det väldigt smidigt att ha burkmat. Vi såg det som ett superbra komplement som förenklade semestern

(Har heller aldrig varit med om att något gått sönder. Med blöjor omkring dämpar det riktigt bra)
Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 01:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT