Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta > Chaniakusten

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2010-11-07, 14:37
Gita Gita är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Ort: Järfälla
Inlägg: 1 429
Standard Sv: Massage? Fresh fruit? Bags?

Att få själv välja om man vill handla vore fint. Det vore fint om man fick välja själv om någon petar på min mage.

(Som massören påstod att hon kunde göra mindre med sin massage - snacka om påhopp - jag vet att min mage är för stor, men att någon börjar klämma på den på stranden, shit, var är respekten då?)

Respekt och förståelse, ge mig lite lugn och ro - jag ville bara ta det lugnt, gå ner i varv, men blev "antastad" och störd och irriterad.

Jag känner mig inte som en dålig människa för att jag blev irriterad över det respektlösa beteendet. Jag såg inte ner på någon, tyckte inte att de var sämre människor. Men de betedde sig inte trevligt, de gick över gränsen.

Och om de var "desperata människor i nöd" - kunde de inte ha gjort någonting som turisterna upplevde som positivt? Lockat istället för tvingat och pushat?

Och som Marianne säger, nog har vi alla våra problem och bekymmer - även om jag har råd att resa, bo och äta, så är det ingen annan som vet vad jag har för saker i mitt liv som jag kämpar med. Vems nöd är störst? Får den vars "nöd" är störst strunta i att respektera sina medmänniskor? Och vem bestämmer vems nöd är störst?
Svara med citat
  #2  
Gammal 2010-11-19, 13:14
i_love_cretes avatar
i_love_crete i_love_crete är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2010
Inlägg: 145
Standard Sv: Massage? Fresh fruit? Bags?

Ang. detta med påträngande försäljare..

Jag kör denna taktiken:
1. Titta INTE på dem (lägg dig ner på solsängen låtsas att Du sover)
2. Starta INTE en dialog med dem för då är det kört!
3. Om du nödvändigtvis måste säga något så säg att Du INTE har några pengar på dig. De kan ju inte gärna sälja något till någon som inte kan betala.

Detta har funkat för mig de ggr jag besvärats av försäljare!
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT