Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kykladerna > Småkykladerna

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2010-07-02, 10:27
Rojo72 Rojo72 är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2007
Ort: Karlstad
Inlägg: 276
Standard Sv: I skuggan på schinoussa?

Citat:
Ursprungligen postat av Kalimera Visa inlägg

Om åsnan står kvar får ni hälsa från oss. Gissa om vi matade den, om inte skrek den på oss.

Mycket bra boende, och jättetrevlig ägare.
Åsnan står absolut kvar. Den behövde dock inte skrika så mycket innan den fick mat av återkommarna sedan 10 år på bottenvåningen .

Och jag håller med angående Stefanos som äger stället. Usel engelska men jättetrevlig man och superboende.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2010-07-02, 23:34
Ellabella Ellabella är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2005
Inlägg: 25
Standard Sv: I skuggan på schinoussa?

Känns väldigt bra att höra så gott om vår bokning. Tänkte ringa en extra gång imorgon så han verkligen står och möter oss i hamnen på söndag natt som han lovade. Min beställda greklands parlör hämtade jag ut idag så jag får väl försöka göra mig förstådd med hjälp av den. Ser verkligen fram emot att komma tillbaka till Schinoussa. Läste från Hellen att det var varmt och vindstilla låter som vi kommer få en underbar vecka på vår favoritplats.

Stort tack för hjälpen!

Ellabella
Svara med citat
  #3  
Gammal 2010-09-05, 15:34
para polis avatar
para poli para poli är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2008
Ort: Gävle
Inlägg: 1 332
Standard Sv: I skuggan på schinoussa?

Hur gick det Ellabella?
Självklart stod väl Stefanos vid hamnen eller hur?
Jag bodde oxå där i mitten på juni, bredvid återvändarna som matar åsnan.
Svara med citat
  #4  
Gammal 2010-09-14, 21:47
Ellabella Ellabella är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2005
Inlägg: 25
Standard Sv: I skuggan på schinoussa?

Naturligtvis stod han där mitt i natten och väntade. Vi hade det jättebra. Tyvärr gjorde blåsten att baden inte blev lika fantastiska som förra året. Underbar altan att sitta och äta frukost på. Dock blåste det väldigt mycket så ett par kvällar var det nästan orkan utanför. Men då flyttade vi in bordet på rummet och satt där och spelade alfapet. Åsnan stod där men blev utbytt mot en vit efter ett par dagar. Vi skojade med barnen att den var ommålad... Dessutom räddade Stefanos våra fortsatta resplaner då han väckte oss på morgonen när vi skulle resa vidare. Han hade lovat att köra ner oss till färjan kl 7 så när vi inte kom ut så knackade han på. Vilken tur för vi hade försovit oss, vi som vaknat så tidigt varje morgon, varit ute och sprungit och så. Oj vilken fart vi fick. Vi hade inte ens packat. Ingen panik. Men vi fick med oss allt och hann med färjan. Tack för det En erfarenhet rikare
Svara med citat
  #5  
Gammal 2010-09-15, 17:52
Ainas avatar
Aina Aina är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2007
Ort: Huddinge
Inlägg: 844
Standard Sv: I skuggan på schinoussa?

Blev nyfiken när jag såg rubriken "I skuggan på Schinoussa". Är det något jag förknippar med Schinoussa, så är det sol och väldigt lite skugga. Vi var där i juli och det var riktigt gassande hett. Till skillnad från Amorgos och Naxos som bjöd på svalka. Ja, faktiskt. Vi hade det riktigt skönt. Tror att det var svettigare i Sverige!

Aina
Svara med citat
  #6  
Gammal 2010-09-18, 21:01
Ellabella Ellabella är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2005
Inlägg: 25
Standard Sv: I skuggan på schinoussa?

Hej Aina!
Visst är det soligt på Schinoussa. Därav frågan. Men det finns faktiskt skugga på flera av stränderna. I år var vi på Livadia varje dag. Dels för att det blåste för mycket för att vara på andra sidan och dessutom var strandserveringen där kanon. God mat och kanon service från tjejerna som jobbar där. De var jättegulliga. Här finns det underbara tamarisker där mannen och barnen låg helt i skuggan på dagarna. Själv älskar jag solen. På många av stränderna (Almiros, Tsigori och Lio Liou i alla fall) växer det tamarisker som skänker härlig skugga. På Psili Amos är det lite värre med skuggan.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT