Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Dodekaneserna > Rhodos

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #2  
Gammal 2010-05-28, 18:26
charmangle charmangle är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2010
Inlägg: 9
Standard Sv: Rhodos Båt tur

När vi var på Rhodos sommaren 2008 så fanns det två lite större båtföretag som gick via symi. Båda var riktigt bra, mycket mysig resa till bra pris om man köpte dagen innan. Båda ligger nere i hamnen med stora skyltar framme. Med två stopp (ett vid en klosterby med ett fantastiskt vackert kloster för att inte tala om själva viken, och det andra vid en pittoresk liten by med ett längre stopp på några timmar. Nog för att upptäcka byn och vandra lite utanför längs berget)

Gällande avståndet från Ixia, så är det klart cyklingsavstånd. Max 2-3 kilometer skulle jag tro. Annars är avstånden inte så stora. Rhodos stad till Kalithea är ungefär 5-7 km tror jag, där finns min absoluta lilla favorit strand. Och ixia till fjärilarnas dal tror jag inte heller är så långt.
Däremot vet jag inte hur vägarna är att cykla på då vi mest åkte buss när vi var där.

I början av Rhodos Stad där du kommer in när ni kommer från Ixia (vid stora kasionot och bargatorna) ligger vad jag vet Rhodos Stads enda stora uteställe. Det är riktigt, bra uteställe, med liveband, 2 dansgolv, och trevlig stämning, med en medelålder på ca. 23-35. När vi var där var det en bra mix av både greker och turister (sept/okt 2008). Det är en avsevärd skillnad mot sup-dig-stupfull-ställena vid partyorter som Aya Napa och (gissar jag, på kommentarer från folk) Faliraki.

Hoppas ni får en riktigt rolig resa!

/Nicholas och Sofia

ps. Min sambo tyckte också om stället, visserligen berodde det nog en hel del på att hon väldigt gärna ville lära sig blanda en Long Islad Ice Tea till mig, genom att smaka sig fram på de jag köpte i baren! ds.
Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT