![]() |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Vi har tidigare sett fram emot vår resa till Kreta nu på lördag, men nu så håller jag med ett antal tidigare inlägg om att det nu känns lite "sisådär". Det vore ju inte så kul att bli "sittande" utan vetskap om när hemresan kommer att kunna ske om nu vulkanen tar "fart" igen (och naturligtvis att resan över huvud taget blir av).
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Jag kom iväg till Island alla vulkaners förtrollade land på Torsdagen den 22/4
![]() Härliga dagar fick vi där, regn och grått väder var utlovat men vi fick sol i stort sett hela tiden. Jag såg vulkanröken från luften , vi badade i varma källor med svavelosande ånga. Åt förskräckligt god mat och drack gott därtill. Hemresan fick vi göra från Akureyri på norra delen av ön, jobbigast var att vi fick resa dit upp från Reykjavik i en gammal skabbig buss. 5 timmar tog resan till flyget . Men hem kom vi i alla fall.Litet bildresebrev kommer senare. Yeasou
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Häftigt Yeasou! Tänk att ni kom iväg!
Ser fram emot resebrev... Carina |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Ny teknik (tidningen) har en intressant video om hur flygtrafiken kom igång igen äver europa, den 16 - 21 sammanpressat till mindre än en minut. Dom kallar det Vimeo.
|
![]() |
| Ämnesverktyg | |
| Visningsalternativ | |
|
|