Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta > Chaniakusten

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2010-03-03, 21:30
Mozs avatar
Moz Moz är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2009
Ort: Västerås
Inlägg: 71
Standard Sv: Lotus-Agii Apostoli / Kato Daratso

Hej

Vad kul att du ska åka till Kreta och framför allt till Chania. Ett utmärkt val. Som sagt, det finns både Lidl och I.N.K.A i närheten av Agia Apostoli/Chryssi Akti/Kato Stalos. Jag har själv aldrig varit i just Kato Stalos men i närliggande A. Apostolii, vilket är en underbar liten by med en del mysiga tavernor. Dock är det i Chania som de allra bästa restauranger ligger, och du har alldeles rätt: passa dig för ENPLO. De kommer flyga på dig när du går förbi, men ge inte med dig trots "bra" priser osv. Förutom de restauranger du nämner så är även Semiramis helt klart värt ett besök. Där har de kretensisk/grekisk musik live varje kväll.

Ett praktiskt tips är att ta taxi in till Chania istället för bussen. Prisskillnaden är minimal (kostar ungefär 6 euro med taxi och 2 euro per person med bussen). Det är ofta väldigt trångt och varmt på bussen, och taxi går oftast mycket snabbare.

Ha det så bra på Kreta och njut av det härliga vädret och de trevliga människorna.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2010-04-05, 14:11
Nossnahojs avatar
Nossnahoj Nossnahoj är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2010
Ort: Avesta
Inlägg: 30
Standard Sv: Lotus-Agii Apostoli / Kato Daratso

Hej!
Jag och min man bodde på hotell Lotus förra året i maj. Mysigt hotell med små fina balkonger/terasser och fint poolområde för den som vill bada där.
Om man får lägenhet när vägen kan man störas av trafiken på natten och det ÄR trafik hela natten. Men ett helt godkänt hotell tycker vi.
Hoppas ni får det bra!!
Svara med citat
  #3  
Gammal 2011-03-04, 18:48
L8P8s avatar
L8P8 L8P8 är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2010
Ort: Höganäs
Inlägg: 15
Standard Sv: Lotus-Agii Apostoli / Kato Daratso

Måste säga att vi var jättenöjda.

Så nu ska vi åka tillbaka rfedan i påsk
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:10.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT