Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa runt i Grekland

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #10  
Gammal 2010-02-27, 16:53
våga våga är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2010
Inlägg: 322
Standard Sv: Skopelitis Express

Utan att ha några som helst aktuella fakta kan jag bara komma med mina högst personliga tankar kring Skoppans väl och ve, baserat på år av resor med henne vid olika tidpunkter på året.
1. Småkykladerna är beroende av Skoppans i regelbundna transporter av förnödenheter. Alltså borde borde nuvarande Skoppan, eller en ny, gå även i fortsättningen.
2. Skoppan ägs av lokala intressen, med ägarnas släktingar boende på alla öarna. Detta borde bidra till en positiv lösning om det är några problem.
3. Varje år tas Skoppan ur trafik några veckor, oftast den här tiden på året, för en tur till Piraeus för upprustning, inspektion och godkännande av myndigheterna.
4. Skoppans tidtabeller läggs alltid ut sent och det är kanske det är därför ingen hittills har hittat dem...
Våga
Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 10:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT