Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Dodekaneserna > Karpathos

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #9  
Gammal 2005-09-23, 20:19
inkfishs avatar
inkfish inkfish är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2004
Inlägg: 8 500
Standard Sv: Hej på er

Tack alla för medkänslan, den värmer!

I dag har SOS-läkaren beslutat att pappa får resa hem som planerat på söndag trots allt, det känns jättebra. Det är vissa frågetecken kvar kring hans blodtryck men uppenbarligen inget som hindrar honom från att resa hem.

SOS har över huvud taget varit en klippa i allt det här. De ville till och med betala taxi från flygplatsen och hem, över en timmas resa, men inkfish pappataxi kommer att stå i första ledet på flygplatsen på söndag.

Så småningom ska jag sen försöka göra av mig den absurda känslan när man står och försöker reda ut blodproppar och blödningar med en doktor på grekiska. Och det absurda i att hitta sin pappa på en sjuksal med tre sjuka grekiska farbröder - och en bedövande vacker havsutsikt utanför.

Fast det finns en del fina minnen i det här också. Som att portieren på hotellet där mamma och pappa alltid bor kom och hälsade på på sjukhuset, tillsammans med en kypare från ett hotell där de inte bott de senaste sex-sju åren. Otroliga människor.
Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT