Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #32  
Gammal 2009-08-18, 16:40
Hellens avatar
Hellen Hellen är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2005
Inlägg: 4 604
Standard Sv: Olika hotellpriser för greker och utländska turister

Citat:
Ursprungligen postat av Elisabet Visa inlägg
Halloj och andra som reagerar mot sådan prissättning, förklara varför ni ser det som fel/diskriminerande.

Jag håller med om att det inte verkar särskilt bra ur marknadsföringssynpunkt, men jag (vi) ser det ju med svenska ögon, och för grekerna kanske det uppfattas väldigt positivit att ha sådant prissystem.
Om det uppfattas positivt av grekerna vet jag inte, det kanske är mer vanligt förekommande än vad vi vet?
Men om samma grek kom till Sverige och möttes av samma budskap, tex i hotellfoajén så sitter det ett anslag enligt följande:

Svenskar betalar 500 kr
Icke svenskar 750 kr,
Då tror jag h*n skulle bli fundersam.
Det jag reagerar mot är inte differentierad prissättning, det har vi ju här hemma i många fall, iofs ofta kopplad till någon motprestation.
Motprestationen i det här fallet skulle då vara att du har ett speciellt medborgarskap, det är det jag tycker är konstigt.
// Helén
Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:48.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT