Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Joniska öarna > Kefalonia

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #5  
Gammal 2009-08-01, 23:19
Görans avatar
Göran Göran är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2008
Ort: Eskilstuna
Inlägg: 375
Standard Sv: Vägar på Kefalonia

Hej, nyss hemkommen från kefalonia kan jag bekräfta att vägarna är bra för de rutter du tänkt dig. Typiskt grekiska skulle jag vilja säga, och inte alls så illa som all skrämselinformation reseguiderna gav ifrån sig. Som alltid på många öar är det krokigt och smalt ibland, varvat med bredare och rakare avsnitt.
Min taktik är att ta det lugnt, även i farter runt 40 km känns det som att det går fort på de krokiga avsnitten... Avstånden är inte stora på ön så det tar inte lång tid även om man tar det lugnt. Det viktigaste är nog att vara uppmärksam på övrig trafik.
Kan tipsa om CBR rent a car, de har ett paket med "otursförsäkringar" som visserligen kostar lite extra men jag slapp i alla fall undan en parkeringsskada som jag råkade ut för (skrapad lackering).
Lycka till med turerna! Hyrbil är ett av de bästa sätten att se mer av sitt resmål.
/Göran
Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT