![]() |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
Vi är en familj på 2 vuxna och 2 barn (2 och 4,5 år) som precis bokat resa till Sunwing Makrigialos, Minos ska vi bo på 20/8-27/8. Någon som vet hur det är att bo med "utsikt" mot muren? Någon som har bott där? Vi bokade med terass utan utsikt då utsikten inte är så himla viktig för oss. Hur är det i Makrigialos så sent som i slutet av augusti? Kallt? Börjar tavernor/ affärer stänga för säsongen? Jag börjar redan längta efter semestern
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Visserligen ganska många år sedan vi bodde där, men 2 första veckorna i september bjöd på strålande sol och värme hela tiden. Kanonväder helt enkelt. Säkert får ni bra väder även i år.
Bodde på Zeus
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Citat:
Ha det gott! Pandizz |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Vi ska osså åka den 20/8 med en 3 ,7 ,10 åring.
|
|
#5
|
|||
|
|||
|
Hej, har varit många gånger på Kreta sedan 70-talet och bott på olika platser på ön men brukar ändå rekommendera Makrigialos för mina vänner.
Makrigialos är ju en mysig fiskeby,numera ganska utbyggd med fina villor odyl. Sunwing är jättefint där man kan bo i små grekiska hus, radhus eller hotellägenheter, mycket aktiviteter för barn och vuxna. Har själv bott nere i byn,där finns bra restauranger med god mat och grekerna här upplever jag mycket intresserade och gästvänliga. För mig är Kreta MAKRIGIALOS ! ( Sedan finns det ju mycket historiskt att uppleva på ön) Ett bra val!! /MIM |
![]() |
| Ämnesverktyg | |
| Visningsalternativ | |
|
|