Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2008-12-12, 00:25
Βασίλης Βασίλης är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Aten
Inlägg: 11
Standard Sv: Oroligt i Grekland

Citat:
Ursprungligen postat av kimmen Visa inlägg
Nej, jag vet inte vilken version som är den rätta. Men jag kan välja vilken version jag har störst förtroende för, och dit hör inte vare sig Vassilis eller MjW:s starkt politiskt färgade versioner.
Förlåt, men det är helt meninglöst att försöka övertyga någon att jorden är runt när han tror att den är plan.

Den här videon visar några demokratiska poliser som slår en man som bara hittar sina nycklar på en huvudgata i Exarhia (i måndags 8/12): http://www.youtube.com/watch?v=cjoO0X11usQ

En journalist på ALPHA Radio som varit på Omonoia torget berättar också "live" hur två andra demokratiska poliser brutalt slår två 13-åriga: http://www.youtube.com/watch?v=osnhE8pLzW4

Är det demokrati att de politiska partierna stjäl våra pengar genom skandaler (Siemens, Vatopedi, börsen osv) medan de samtidigt planena att höja pensionsåldern och att polisen slår och dödar?

Senast redigerad av Βασίλης den 2008-12-12 klockan 01:17.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2008-12-12, 11:05
Soleil Soleil är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2005
Inlägg: 334
Standard Sv: Oroligt i Grekland

Det finns ingen orsak att säga att det somhänder är det rätta sättet att sköta problem.
Det är helt politiskt o. äldre gubbar o. gummor (?) leder ungdomarna. En hel del egendom har förstörst o. kommer att göra det i fortsättnin egn också.
Landet blir inte bätrre om kommunisterna vore i makt, det blev inte bätrre undet Pasoks tid heller.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2008-12-12, 11:08
Soleil Soleil är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2005
Inlägg: 334
Standard Sv: Oroligt i Grekland

Och det väldigt irriterande när det sägs i nyheterna att oroligheterna började när polisen sköt en ungdom. Det är ju inte så, orolighetrena hade börjat först o. något skall göras.
Svara med citat
  #4  
Gammal 2008-12-13, 15:19
kimmens avatar
kimmen kimmen är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2008
Ort: Göteborg
Inlägg: 1 668
Standard Sv: Oroligt i Grekland

Citat:
Ursprungligen postat av Βασίλης Visa inlägg
Är det demokrati att de politiska partierna stjäl våra pengar genom skandaler (Siemens, Vatopedi, börsen osv) medan de samtidigt planena att höja pensionsåldern och att polisen slår och dödar?
Att det finns politiker och poliser som bryter mot lagarna och bär sig svinaktigt åt betyder inte att Grekland är en diktatur. Politiker, poliser och alla andra som bryter mot ett lands lagar ska naturligtvis åtalas!

Men lik förbaskat har Grekland ett parlament som väljs av det grekiska folket i regelbundet återkommande val. Då är det INTE demokrati att med våld försöka ändra de politiska förutsättningarna!!


/kimmen

Senast redigerad av kimmen den 2008-12-13 klockan 15:25.
Svara med citat
  #5  
Gammal 2008-12-13, 18:58
Monica Ps avatar
Monica P Monica P är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Kalymnos, Grekland
Inlägg: 5 355
Standard Sv: Oroligt i Grekland

Oroligheterna har mattats men lugnt är det inte, enligt media.
-Jag tycker fruktansvärt illa om våldet och förstörelsen man sett, meningslöst, verkligen, och vi får alla vara med om att betala de ersättningar som nu ska ges ut, tro inget annat, nånstans ska pengarna tas.
Man får väl säga att höga herrar i åratal har gått före med tydliga exempel hur man egenmäktigt tillskansar sig pengar/makt. Prästerskap, advokater,
politiker, bankmän, affärsmän likväl som äkta "vanliga" skurkar, i tur och ordning har de figurerat i press och TV , skandal efter skandal, men vad som hände sen är det mindre tal om. Hur mycket kan polisen reda ut? Vad händer i domstolen sen? Håller någon handen om ryggen på personen i fråga?

Vilket inte ursäktar ett enda sönderslaget fönster.
Svara med citat
  #6  
Gammal 2008-12-14, 09:49
eijas avatar
eija eija är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Jyväskylä Finland
Inlägg: 598
Standard Sv: Oroligt i Grekland

Klokt tal Monica!
Jag hoppas också, att dessa sorgsna händelser ska förorsaka ärligt och allvarligt samtal hos grekerna och oss alla. Varje människa vet ju åtminstone nu att det finns mycket röta i samhället och inom politiken. Tror du Monica, att allt detta kan leda till något gott i framtiden där eller har folk redan blivit helt och hållet pessimistiskt? Hos de unga borde vi ha hopp på den bättre framtiden. Trots dessa förfärliga händelser ville jag som mor till tre studerande aktiva unga (visst här i Norden!) tro på att dom vill bygga ett bättre samhälle med jämlika rättigheter hos alla människor!! Kanske detta är tyvärr bara idealism ?! Men utan hopp är det omöjligt att leva !
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 03:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT