![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Ytterligare en uppdatering. Thessaloniki city brinner tillsammans med många andra grekiska städer. Vandalerna har totalförstört byggnader, banker, affärer, kiosker, bilar mm och därmed också förstört mångas affärsverksamhet nu i julhandeln samt kommer att kosta samhället massor av pengar att städa upp. Snacka om att förstöra för sig själv och sina oskyldiga medmänniskor. Så fruktansvärt onödigt.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
"Regeringen mycket illa ute" - men det finns nog ingen som vill ta över! Jag tycker att Papandreo, som tidigare varit koncis och logisk nu är blek och ointresserad. Dom på vänsterkanten pratar och pratar. Man blir förvånad över polisen som bara står och tittar. Det finns många konspirationsteorier. Olustigt är bara förnamnet.
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Exakt. Det är som vid kravallerna i Göteborg för några år sedan, med skillnaderna är stora och därför mycket otäckare. Kravallerna då var koncentrerade till Göteborg, och de pågick inte så länge som de nu gör i Grekland. Fattar faktiskt inte vad som händer. Så många anarkister kan det knappast finnas i Grekland. Många passar väl på att protestera mot regeringen, men det är knappast rätt sätt att göra det på.
![]() |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|