![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Gå bakåt några sidor här på Kefaloniaforumet, så finns det flera tips. Annars kan jag åter nämna tex. Myrthos beach. byarna Assos och Fiskardo samt Agia Efemia. Grottsjön och den stora droppstensgrottan är förstås sevärda (tänk vad fort man glömmer namnen
![]() ![]() |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Du måste besöka Captain Corelli-stranden Antisamos beach. Åk sedan vägen norrut och stanna till i Agia Efemia. Myrthos måste ni se, men den är överreklamerad vad gäller bad. Besök Assos, men Agia Efemia är bättre tycker jag ! Fiskardo är enligt min mening också överreklamerat. Allt är dyrt och alldeles för kommersiellt.
Mellan Argostoli och Myrthos (byn heter Angonas) . Kan här tipsa om en mycket bra restaurang: Panorama. Här bjuds på en härlig utsikt och god mat. Prova gärna specialiten: Hajfilé. Detta är även en "liten" mötesplats för utvandrade äldre grek-amerikaner som här träffas årligen under sommaren! Missa heller inte stränderna söder om flygplatsen. |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Vägen mellan Poros och Sami med den närliggande Melisanisjön är helt fantastisk. Om man inte har anlag för svindel! Flera tyckte det var som att åka i en dal från Jurassicpark filmen. Berglagren i närheten är faktiskt från Jurassicperioden. 10 min ifrån Melisanisjön ligger också Antisamosstranden som hade helt fantastisk omgivning. Totalt skogsbevuxna branta berg utan en enda byggnad. Stranden var helt vit av små runda stenar och det blev 10 meter djupt efter bara 5 meter. En hel del Getter promenerade omkring längs vägarna så se upp!
|
#4
|
||||
|
||||
![]()
Hej! Jag blev lite fundersam på Andissamis stranden som jag besökt många gånger så är det inte så djupt som beskrives och inga vita stenar på stranden men ett underbart bad. Vid Myrto är stranden full av små vita stenar och rätt djup direkt när man kliver i. Jag föredrar nog att bada vid Andissami stranden och använda Myrto som en härlig vy från bergen.
Hälsningar PANAKAKIS |
#5
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Tycker att Myrtos beach är vacker och bildskön från ovan, men väldigt överreklamerad som badstrand. Antisamos beach (även kallad Captain Corelli Beach efter filmen med Nicholas Cage och Penelope Cruz som spelades in här) är i mitt tycke mycket bättre. /Homeros |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|