![]() |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Hej!
Jag har haft jättebesvärligt med soleksem.Hittade en solkräm på Hälsokostaffären som heter ONLY BLOC.Den innehåller vatten ser jag nu men den har funkat perfekt för mig. Den du skriver om har jag aldrig hört talas om. Pia |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Hudläkare brukar rekommendera krämer med fysikaliskt filter. Jag köper själv dessa på Apoteket finns även för barn. Jag blir lätt brun men får tyvärr soleksem om jag använder vanliga solkrämer. Fungerar bara med fysikaliskt filter eller helt utan men det vill jag inte vara.
Eva |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Tack för tips!!
Förra sommaren sa jag att jag måste vara "allergisk" mot solkräm, det spelade ingen roll vilken sort jag använde så kliade det, kändes obehagligt eller så fick jag utslag. Tillslut fick jag vara utan och hålla mig i skuggan så mycket det gick. Det var INTE kul!! Så nu tänkte jag hitta något som gör att semestern blir behaglig. Det som Eva säger, stämmer så väl in på hur det var, så då ska jag försöka med fysikaliskt filter i år!! För säkerhets skull köper jag med den från hälsokosten också!! Tack båda, ni kan ha räddat min semester!!
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
Oj!! Dubbelt inlägg!!
Senast redigerad av Inzight den 2008-05-19 klockan 14:47. |
![]() |
| Ämnesverktyg | |
| Visningsalternativ | |
|
|