Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa till Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2008-01-29, 14:12
Mariannes avatar
Marianne Marianne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Danmark
Inlägg: 2 498
Standard Sv: Incheckat bagage på driven??

Outis tips har vi praktiserat i flera år nu. Att mixa några av kläderna, lägga ett par plagg i varandras väska, så att man i alla fall har något att byta om till, om man skulle drabbas av oturen att väskan inte kommer fram.
Bikini/badbyxor har vi också lagt ner i handbagaget, så att man i alla fall har ett badplagg var. Reser man ensam (eller bara med en gemensam väska) så skulle jag nog också lägga ner en blus/T-shirt/skjorta i handbagaget. Väger ju inte mycket, men skulle säkert uppskattas om det blev aktuellt.

Detta känns tryggt när man står där och väntar och det är ens egen väska som kommer sist på bandet.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2008-01-29, 15:59
Lissi Lissi är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 12 984
Standard Sv: Incheckat bagage på driven??

Enda gången vi INTE blandat våra kläder i våra resp. väskor var förrförra påsken på Kretaresan. Då bestämde vi i sista minuten att ta 2 väskor i stället för en och lyfte bara över det översta lagret till den sista väskan , det var min mans kläder, och ni kan ju gissa vems väska som försvann..Toalettsaker hade jag i alla fall i handbagaget (innan regeländringen)
Första dagen var en söndag och ALLT var stängt så inköp kunde inte göras mer än ett sollinne.... Jag gick i makens sandaler och solade i hans badbyxor till mitt linne...Inte så tjusigt precis men ändamålsenligt...i övrigt hade jag resekläderna.På kvällen dagen efter kom väskan i alla fall
Från fritidsresor fick vi inget på plats eftersom vi inte hade deras försäkring och vår reseförsäkring täckte utlägg....men vi brydde oss inte att anmäla. Linnet kostade 10 euro..Fö det enda "souvenirlinne" jag nånsin köpt!

Vi har alltid blandat numer i 2 ryggsäckar när vi åker...

Lissi
Svara med citat
  #3  
Gammal 2008-01-29, 19:32
Riittas avatar
Riitta Riitta är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Ort: Uddevalla
Inlägg: 5 623
Standard Sv: Incheckat bagage på driven??

Karin!!!!Har du inte sett detta inlägg Hennes väska har ju lyckats fastna på vägen två av dom tre gångerna som vi har varit i Aten Fast den har kommit till hotellet senast dagen efter

Riitta
Svara med citat
  #4  
Gammal 2008-03-27, 18:37
Hellens avatar
Hellen Hellen är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2005
Inlägg: 4 604
Standard Sv: Incheckat bagage på driven??

Här finns en familj som slutat checka in vårt bagage när vi skall luffa.

En gång fick vi ofrivilligt övernatta på Atens flygplats, och en gång invänta nästa plan, där våra ryggsäckar tack och lov var med, inget vi vågade hoppas på före vi såg dem komma rullandes på bandet.

Tredje gången våra väskor inte kom med var på hemresan, en av ovanstående gånger, då vi redan haft bagagestrul på nedresan. Jag har för mig att det tog två dagar innan våra väskor kom hem.
Förra året och året före det chansade vi och checkade in bagaget, för då flög vi direkt. Det gick bra! MEn lite oroliga var vi allt. I år blir det flyg till Aten med mellanlandning i Bryssel, en timma är det mellan ankomsttid från Göteborg och avresetid till Aten, så i år blir det handbagage igen. Det är vid det tillfället min man tvingas använda handväska.
Vad jag nu sett i år så står det handbagage samt damhandväska, vet inte vad han kommer att tycka om det tidigare år har han haft en väska liknande IKEAS blå plastkasse.
// Helén
Svara med citat
  #5  
Gammal 2008-03-31, 10:46
Marie Marie är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2005
Ort: Södermalm, Stockholm
Inlägg: 3
Standard Sv: Incheckat bagage på driven??

För ett par år sedan blev vi av med 2 av våra 3 väskor, de hade försvunnit vid mellanlandningen, det var väskorna med alla kläder i så det första vi fick göra var att inhandla nytt till 4 personer. Vi har en extra reseförsäkring i if och fick tillbaka allt vi hade lagt ut på kläder och hygienartiklar. Våra väskor kom tillbaka ca 3 dagar senare och vi fick tillbaka ca 4500 på försäkringen det tyckte vi det var värt, så jag kan verkligen rekommendera ifs hem och reseförsäkring, det bästa var att de inte tjafsade om något de bara betalade ut pengarna efter att vi skickat in kvitton och papper på förlusten.
Svara med citat
  #6  
Gammal 2008-03-31, 16:32
theresa theresa är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Karlstad
Inlägg: 769
Standard Sv: Incheckat bagage på driven??

Jag har tack och lov aldrig blivit av med en resväska (än så länge)
Men för ett par år sen när vi stod vid arlanda efter en härlig vecka i samos och väntade på våra väskor (5st) så kom en efter en till slut var det bara sambons väska kvar,då kom en väska som var identisk med hans vi lyfte av den och läste på taggen,den tillhörde en tjej så vi la på den på bandet igen......vi stod där och väntade och väntade till slut var det bara väskan vi tittat på som fanns kvar,den åkte runt runt nu var det bara vi kvar vid bandet....något var fel,vi lyfte av väskan igen och jag bad min sambo ringa numret som stod på taggen chansen fanns u att hon tagit vår väska dom var ju väldigt lika.

Sagt och gjort han ringde henne och sa att vi har din väska här,nej det kan ni inte ha jag bär ju min väska redan sa hon lite snopet han bad henne kolla på adresslappen på väskan hon bar....det var min sambos väska hon bar vi stämde möte med henne vid utgången och dom bytte väskor med varann....vilken tur att adresslapparna satt kvar annars hade det kört ihop sej rejält,nu löste sej allting snabbt så det kan gå
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:02.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT