Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa runt i Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2007-09-22, 12:51
SteffTee SteffTee är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2006
Ort: Sigtuna
Inlägg: 720
Standard Sv: båtluff med barn 2008

Boka nu, om Ni hittar ett pris som du tycker är acceptabelt. Då är det klart och Ni behöver överhuvudtaget inte funderar på biljetter framöver. Bara fylla veckorna mellan ut och -hemresa med härlig planering.

Ta med en rejäl sittvagn. Lite bökigt ibland men ovärdeligt när barnen knorrar och inte vill gå längre. Grekiska gränder/gator är inte så vänliga mot skrangliga paraplyvagnar.
Ryggsäck för de vuxna naturligtvis.
Om ni gogglar "resa med barn" får ni massor av tips

1000kr/dygn kan kanske vara en budget som kan passa. Men jag vet de familjer som spenderar åtskiligt mer men man kan nog klara sig på betydligt mindre också.

Åk till Naxos/Paros/Antiparos

Flyg till Aten, eftersom utbudet av flygstolar ofta är större dit. Resan till Pireus är nuförtiden en baggis med det nya direkttåget. Hamnen i Pireus kan vara lite stökig men frekvensen av båtar ut i övärlden är hög så man kommer ganska snart därifrån.
Santorini är också ett alternativ. Billigaste flygstolarna dit med ordinarie priser bör ni hitta i månadsskiftet maj/juni dvs strax innan skolorna slutar och med hemresa midsommarhelgen!

Ha det kul med planeringen!
Svara med citat
  #2  
Gammal 2007-09-23, 14:23
Lissi Lissi är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 12 984
Standard Sv: båtluff med barn 2008

Citat:
Ursprungligen postat av SteffTee Visa inlägg
Boka nu, om Ni hittar ett pris som du tycker är acceptabelt.
Flyg till Aten, eftersom utbudet av flygstolar ofta är större dit. Resan till Pireus är nuförtiden en baggis med det nya direkttåget. Hamnen i Pireus kan vara lite stökig men frekvensen av båtar ut i övärlden är hög så man kommer ganska snart därifrån.
Ha det kul med planeringen!

Jag skulle rekommendera att ta färja från RAFINA om man ska till tex Naxos/Paros /Syros Tinos mfl öar...
Vi kom från flyget på drygt 20 min med direktbuss till Rafina..Helt suveränt med transport direkt till färjan!!

Lissi - som utgår från Rafina även sommaren 2008
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT