![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Lucky Horse(shoe) åt vi lunch hos den första dagen på Lesbos. Svårt att döma en taverna bara efter varsin greksallad men den var toppengod i alla fall. Såg du att någon hade ritat dit "un" före Lucky ? Om den officiellt sett heter Lucky Horse eller Horseshoe får väl någon forska i någon gång ? Det är i alla fall en hästsko på bilden på väggen.
Tillägget (klottret) "un" får nog betraktas som högst inofficiellt, va ? Annars tyckte vi att den absolut bästa tavernan var Salt & Pepper. Fantastisk mat och fantastisk underhållning av den spexande personalen. Hasse ![]() |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Vi var i Petra i fjor, og to Paradosiako var en av restaurantene vi hadde fått anbefalt av andre. Vi ble skuffet første gangen, men lot den få en sjanse til, og besøk nr. 2 var en enda større skuffelse. Vi fikk inntrykk av en utpreget turistfelle, med mye ytre staffasje, og mindre anstrengelser når det gjaldt maten.
Stedet med hesteskoen hadde en meget god meze, mens vi etter hvert ble stamgjester på o Nikos, med et par avstikkere til kvinnekooperativet på torget, som også kan anbefales. Enkelt og greit, slik gresk mat pleide å være. Senast redigerad av JohnS den 2007-09-14 klockan 08:30. |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Tyvärr blev det så med nya ägarna.
Ett paradis som förstördes. Tidigare ägdes restaurangen av en familj (men mamman som lagade maten blev sjuk), då var den en härlig träffpunkt med utsökt mat. Vi satt där hela kvällarna och alltid var det någonting som var "on the house" (som vi inte behövde betala). En gång hela måltiden. Nu lever restaurangen på Grekisk afton två kvällar i veckan och strutar i övrigt i gästerna. Tyvärr, och vi som hade sett fram emot 14 underbara kvällar i "gamla" To Paradosiako. Tyvärr för din del om du inte fick uppleva restaurangen på den gamla goda tiden. PS: En restaurang som inte alls var bra: Mermaid! Jag fick bränd hamburgare som skada illa (åt bara en liten del) och min sambo smaklösa räkor. |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Vi hadde gode erfaringer med Mermaid - eller Gorgona. Jeg er usikker på om vi spiste der om kvelden, men hadde flere gode, lange luncher der, og fikk god kontakt med personalet. Det var forresten en av dem som lærte meg den elegante måten å rense bena ut av sardheles pastes, som er en obligatorisk spesialitet på Lesvos. Når de er riktig tillaget, og ikke kommer ut av en boks, smelter de på tungen, og er det perfekte (og klassiske) tilbehøret til ouzo. Må prøves!
|
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|