Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa runt i Grekland

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #2  
Gammal 2018-12-29, 14:38
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 210
Standard Sv: Resa till Kykladerna

Hotellpriserna på Mykonos är grymt höga så jag förstår att ni hoppar över den ön. Det går utflyktsbåtar från Paros till Delos och Mykonos. Turen börjar på Delos och avslutas på Mykonos. Om jag minns rätt så har man cirka tre timmar på Mykonos, och då hinner man gott och väl med att se vackra Mykonos stad.

Det går snabba katamaraner mellan flera av öarna i Kykladerna. Troligen går det att åka till i alla fall Ios över dagen, möjligen även Folegandros, men knappast Amorgos.

Jag skulle valt att spendera den andra veckan på en annan ö än Paros. I stället för Mykonos kan ni åka till Folegandros, Sifnos eller Antiparos. Ios är en fantastisk ö, men i juli kan det bli lite mycket party där, även om det mest märks sent på kvällen. Sifnos är en av mina fem favoritöar, så det blir mitt förslag.

Rafina är alltid bättre än Pireus, om båtarna passar er flygtider. Det är lätt att ta sig till hamnarna med buss, tåg eller taxi.

Här kan du läsa om Rafina.
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 01:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT