Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Dodekaneserna > Karpathos

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #7  
Gammal 2016-08-30, 02:15
Masses avatar
Masse Masse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Ort: Kristianstad
Inlägg: 5 486
Standard Sv: Än en gång till Karp/Rodos....

Låter härligt Mikke!

För vår del är det nu ett år sedan vi var i Grekland eller någon annanstans heller för den delen. Hälsoproblem av varierande slag för både mig och Birgit har varit hindret. Därför har vi under sommaren siktat in oss på att komma iväg ett tag i september.

Men så lyckades jag göra en riktigt elak vurpa med cykel för dryga två veckor sedan. Den resulterade i 8 timmar på akuten, c:a 12-13 stygn i munnen (krossad underläpp), tre stygn i näsan, lätt fraktur i näsbenet, och skador i knä och skenben. Men tack vare hjälmen så höll skallen och jag är nu nästan OK igen. Återstår rejäl svullnad och smärtor i knä och ben.

Men vi hoppas fortfarande och håller dörren öppen för att med kort varsel kunna boka en tur till Grekland i september om bara det onda benet hinner repa sig i tid. Vart det blir avgörs delvis av vart vi kan hitta biljetter, men de ställen som vi håller koll på är Karpathos, Leros, Tilos och Skopelos.

Prio 1 denna gång är dock Karpathos eftersom det nu är fem år sedan senast. Hade varit kul om vi råkar vara där samtidigt och kunde hänga över ett glas ouzo tillsammans en stund.

Ha en riktigt fin resa och en trevlig födelsedag! Om vi inte ses så kommer jag oavsett det att kolla på dina rader här på forumet.

Masse
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 02:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT