Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kykladerna > Ios

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #3  
Gammal 2013-10-14, 13:20
Andreas B Andreas B är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2013
Inlägg: 28
Standard Sv: Åka till IOS i sommaren, HJÄLP!!

På Ios finns det gott om festsugna i er ålder.

Dricker själv inte öl så jag kan inte svara på priserna där men en drink ute kosta €5-6 och ni kan hitta billigare alkohol i de nattöppna butiker som ligger blandat mer barerna där en halvliter svensk cider kostar €2.

Det är inga problem att hitta boende på Ios under den period som ni tänker besöka ön. Så åk gärna dit utan boende. Ni kommer mötas av mycket hotellpersonal i hamnen som försöker övertala er att bo på deras hotell. Antingen nappar ni på någon av deras erbjudanden eller så går ni runt själva och hittar ett hotell som passar er. Vill ni bo i byn, där nattlivet är koncentrerat, så rekommenderar jag att ni följer med någon från ett hotell där så slipper ni gå upp till byn eller ta bussen dit själva. Titta på deras hotell om det duger annars tackar ni för skjutsen och letar vidare.

Under det datumet ni planerar att åka är festandet igång rejält utan att ön är överbefolkat. Värst är det under slutet av Juli och början på Augusti. Ett annat datum värt att nämna är midsommarafton då många yngre svenskar samlas på ön och börjar festa redan tidigt på förmiddagen. Mer om det här.

Sen har Ios mycket mer att erbjuda än bara fest.
Hoppas ni får en trevlig sommar!

Senast redigerad av Andreas B den 2013-10-14 klockan 13:29.
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 04:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT