Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Joniska öarna > Korfu

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #9  
Gammal 2012-03-20, 19:29
Yvonne L Yvonne L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2006
Inlägg: 21
Standard Sv: Sidari. Nån som vet nåt?

Hej, vi åker till Korfu varje sommar och har varit runt över hela ön. När det gäller Sidari får man nog säga att det till största delen är engelsmän som semestrar därmed det utbud de vill ha. Centrala delen som består av två korsande huvudgator, innehåller i stort sett restauranger, barer med storbilds-tv, moppe-uthyrning, etc. etc. gatan lång. Inte direkt en charmig grekisk by. Det som är värt att se är de kalkstensklippor som går ut i havet, som finns på bild i tidigare inlägg. Sidari waterpark ligger i utkanten lite innan själva orten så där är det nog lite mysigare att vara.
Ett tips är att ta sig till orten Acharavi med bil eller taxi - en riktigt trevlig turistort med en helt annan karaktär, med blandad turism från olika länder och en trädkantad huvudgata med breda, fina trottoarer och en bra blandning av butiker och restauranger.
Hit är det värt att åka både dag- och kvällstid och här finns också en vattenpark i utkanten av orten samt en lång och inte överbefolkad strand.
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 04:29.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT