Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta > Chaniakusten

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #1  
Gammal 2011-08-03, 16:35
viRioL viRioL är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2011
Inlägg: 3
Standard Första gången på Kreta, många frågor! :)

Hej!

Jag och min flickvän har precis beställt en 14 dagars sista-minuten-resa till Chania (eller omkring Chania iaf, är ju ospec. ). Vi har lite frågor som vi vore väldigt tacksamma att få svar på!

Vi är 25 och 24 och det vi mest är ute efter är fina stränder och bad öht (även typ båtutflykter med snorkling osv.). Då vi vill se många olika stränder och kanske om man har tur, hitta något lite mer folktomt tänkte vi hyra bil (eller ev. moppe). Har bara kollat runt lite grann och ex. Elafonissi, som vi verkligen vill till, verkar ligga lite väl långt bort för moped?

Vore väldigt tacksam för tips på biluthyrningsfirmor i Chania och vilket pris man kan förvänta sig för 1 vecka.

Tips på stränder på hela Kretas västra del (eller öht. som inte tar mer än 2-3 timmar att ta sig till med hyrbilen) uppskattas också!

Något annat man måste se när man är på Kreta/Chania som kan tipsas om?

/Elias & Magdalena
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 00:35.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT