Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt > Kalimerahörnor > Monica Pizanias hörna

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #1  
Gammal 2011-01-23, 18:19
Monica Ps avatar
Monica P Monica P är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Kalymnos, Grekland
Inlägg: 5 355
Standard Genomblöt igen

När ska man lära sig...jag äger flera omgångar med regnställ, från ett lila sjok köpt i Idre till vattentät täckjacka som dottern gav mig till plastbyxor-och-jacka köpta här...men åker iväg med moppen utan att packa med något vettigt .

Stort regnväder brakade ner över Kantouni där jag var, lagom tills det var dags att åka hem.
Nästa gång SKA jag ta med regnkläder.

Hos Dimitris och Stella i Kantouni var det trivsamt, glada barn och trevliga vuxna. Vi diskuterade Amonis kommande program (kulturföreningen) och kläckte en del bra idéer. Ett antal evenemang under vintern i Amonis lilla fina lokal och några större grejor under sommaren. Utflykt till Astypalea. Låta barngrupper visa vad de lärt sig om sång och musik.

Det finns utrymme för framträdanden av er, nordiska vänner! Inga stora pretentioner men kvalité. Konst? Musik? Foton? Annan idé?

Amoniföreningen ser inte i första hand till inkomster och vinst utan vill förmedla bra kultur till en vid vänkrets. www.amoni-kalymnos.blogspot.com

Vi är två svenskor i styrelsen just för att kunna förmedla vad som händer till utlänningsgruppen här och till er som kommer till Kalymnos på besök.

Något upptinad och med torra kläder avnjuter jag nu ett stort glas vin med en katt i knät och grekisk musik i bakgrunden.

Det temperamentsfulla grekiska vädret är säkert jättefint i morgon igen.
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 20:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT