Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Off Topic > Andra länder > Asien

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #11  
Gammal 2010-02-01, 16:35
Enigmas avatar
Enigma Enigma är inte uppkopplad
 
Reg.datum: sep 2008
Ort: Östergötland
Inlägg: 405
Standard Sv: Goa ink

Citat:
Ursprungligen postat av inkfish Visa inlägg
Gissa om Apollo informerat om dem? Men tack anda, forstas. Vattenfallet lar vara mycket spektakulart, men jag har inte lyckats fa till det.

Jag har inte akt pa nagra apolloutflykter, hade kollat upp via natet och guidebocker innan vilka lokala utflyktsarrangorer som verkar etablerade och valrenommerade.

Gick till en av dem i gar for att kolla om de hade nan krokodiltur som passade, jag hade helst vela aka redan i dag, men de hade bara en dag da jag inte kan. Daremot hade jag kunnat aka till "Bombay & slums" men... nej.

Sa i dag akte jag pa egen utflykt med taxi till en av de norra stranderna i stallet, Mandrem. Strovade omkring, badade, at lunch.
Alla charterarrangörer brukar informera sina gäster om olika utflykter på ett välkomstmöte. Jag gissar dock att du som "Kalimeras backpacker" kanske nobbade sådant möte och inte läste om deras utflykter.

Oftast är utflykter organiserade av charterarrangörer dyrare än de som sälljs på platsen där man semestrar, ibland är priser exakt lika men det händer också att det är tvärtom. När vi var i Cesme i Turkiet i somras nobbade vi vår researrangör (Turkietresor) och gick till en lokal traveloffice för att köpa båtbiljetter till Chios. Vi häpnade när det visade sig att de lokala priserna var 30% dyrare. Då tog vi kontakt med en ledare från Turkietresor och köpte biljetter hos dem. Man fick lära sig att inte ta för givet vad man själv tror utan att man bör jämföra priser både "här och där".

Från Goa kan man göra utflykter till tempel i Hampi som ligger öster om Goa, till Udapi som ligger vid havet söder om Goa eller till tempel och palats i Mysore som ligger i Karnataka område som gränsar med Goa. Genom att göra utflykter utanför Goa kan man se mer elefanter, krokodiler och andra intressanta djur i den närliggande djungeln, det genuina och det vackraste sevärdheter i Indien och inte bara fattigdom, kor, lösa hundar och sanden på stranden. Genom utflykter utanför turistområde återkommer man "rikare" hem. Att besöka Bombay (Mumbay) är inte alls givande - för mycket missär och svårt att sova när man åker därifrån, så den här utflykten avråder jag dig. Ha en trevlig vistelse i Indien och en lycklig resa hem.

/Enigma
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 01:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT