Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt > Kalimerahörnor > Monica Pizanias hörna

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #2  
Gammal 2010-01-15, 15:56
Masses avatar
Masse Masse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Ort: Kristianstad
Inlägg: 5 489
Standard Sv: Tapper och är kondischon

Citat:
Ursprungligen postat av Monica P Visa inlägg

Det är ju så det fungerar med språk. Avsiktligt eller icke så vandrar orden runt och berikar /förorenar , beroende på ens grundsyn på saken.

Detta var Gunnar Sträng´s grundsyn på saken:

Man bör inte använda utländska låneord i de fall det finns en adekvat inhemsk vokabulär disponibel. Så sa tidigare socialdemokratiske finansministern Gunnar Sträng, varpå han skred till verket att införa ett ”subsidiärt institut för profitabla investeringar”.

Visst kan man väl sympatisera lite med dem som försöker värna lite om det egna språket. Särskilt som motvärn mot dem som gärna använder främmande "fikonspråk" för att upprätthålla något slags yrkesstatus gentemot omvärlden. Med dagens kommunikatonsteknik blir vi ju dessutom översköljda med främmande ord i en helt annan omfattning än förr. Tror inte att Gunnar vare sig "surfade" på nätet eller "mailade".

Mats
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT