Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kykladerna > Amorgos

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #1  
Gammal 2006-01-10, 23:05
Kalypso Kalypso är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2006
Inlägg: 80
Standard Santorini-Amorgos

Jag hoppas komma iväg till Amorgos i sommar, har ratat Athen och satsar ist på att flyga till Santorini. Läste i min Vagabond guidebok att det går båtar mellan Santorini och Amorgos (2-3 i veckan).
Men i tidtabellerna som Kalimera länkar till finns ingen sån förbindelse. Någon som vet något om detta. Jag vill åka stor färja, inte "Skopan". Sist jag försökte ta mig till Amorgos (med Skopan) blev min son sjösjuk och vi fick hoppa av på Koufinissi istället, i och för sig ingen katastrof Väldigt fin ö, men den här gången vill jag komma fram så det är stor färja som gäller.

Undrar också om Egiali kontra Katapola. Ska man satsa på några dagar på varje ställe. Stranden i Egiali lockar både mig och sonen men alla här på Kalimera verkar tycka att Katapola är mysigast? Är det mer genuint eller vad är skillnaden?
Och hur mycket ungefär man får räkna med att betala för ett dubbelrum i Juli?
Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 19:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT