Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Off Topic > Andra länder > Europa

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #1  
Gammal 2012-04-14, 19:59
Lissi Lissi är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 12 984
Standard Vårbilder från Paris

Om någon har lust att kika så finns här några foton från ett vårligt Paris där vi tillbringade påsken. Parisarna firar nog inte så mycket för vi märkte inte ens att påsken var den helgen då allt var öppet som vanligt utom några matställen och affärer.
Vi har båda varit många gånger i Paris förut så vi hoppade helt över alla "måste-se"-platser och strosade i stället runt på promenader och utflykter med karta som jag fått tips på av boende i Paris genom olika böcker. En jättetrevlig bok som vi fått många promenader från är "Romantikens Paris", där man får många tips bortom de stora turiststråken.
Vi bodde jättebra i 11e arrondissementet mellan Place de la Republiqe och Père la Chaise-kyrkogården med massor av trevliga små krogar och barer runt hörnet. Ett jättemysigt prisvärt hotell hade vi hittat på Bookingcom alldeles vid Metron (Saint Maur). Vi gav oss iväg vid kl 10.30 på förmiddagen och var sällan hemma före kl 18, men då hade vi en fikapaus och en sen lunchpaus under dagen.
Vi är helnöjda med resan.
Att sen välja bilder är svårt, men här är en bukett. Håll till godo!

Så här ska man köpa sina grönsaker.

Fina avenyer att gå längs.


Passage Damoye nära Place de la Bastille. Här har funnits gamla hantverksbutiker sen 1700-talet.


En park till minne av 4000 motståndsmän och kvinnor som fängslades av tyskarna under ockupationen under andra världskriget. Runt om i Paris finns väldigt många monument som hedrar alla motståndsmän som stupade.

Gatumarknader hittar man överallt alla dagar i veckan om man är på rätt ställe.


Mycket god mat åt vi på på olika krogar från olika länder. Här äter vi algeriskt i solen. Mycket gott var det och trötta ben fick vila.


En annan dag vilade vi här, på en bar bakom turiststråket vid Montmartre.



Ett fint hus i Montmartre.



Ett äkta parisiskt bageri.


En fin innergård i Montparnasse, nära Tour de Montparnasse, en del av Paris vi gillar mycket och alltid återkommer till.


Vi har gått på alla kyrkogårdar som finns i centrala Paris och de är både skrämmande, fascinerande, pråliga och vackra på en gång.
En sådan här grav vore väl något för alla kattälskare på Kalimera? Denna finns på Cimetière du Montparnasse.


Alldeles i närheten av den kyrkogården ligger lilla mysiga Rue de la Gaité, där jag bott förut. Denna fina färgklick hittade vi där.


Vid Notre Dame på väg till Ile S:t Louis. den ön är en av mina favoriter i Paris.


Så här fint är det där. Nedan ser ni var vi åt en supergod lunch.





Långt österut längs Seine på vänstra stranden ligger "Det nya Paris för 2000-talet". Där finns det stora Mitterandbiblioteket i 4 skyskrapor och man kan gå dit från högra sidan av Seine över Passerolle de Simone de Beauvoir. Där var jättefint med Cinemateket på högra sidan bakom oss på bilden.



Ett besök på loppmarknaden i Porte de Clignancourt hör ju till ett Parisbesök. Vi var helt fascinerade av denna lilla loppisstad och ett halssmycke inhandlades av mig. Antikviteter hade vi ju inte plats med i våra små handbagageväskor, men de var kul att titta på.


Den allra bästa promenaden gjorde vi sista dagen då vi strosade runt i 8 timmar och gick längs kanalsystemet St Martin, där kanalbåtar slussades igenom. Tyvärr kunde vi inte få åka en kanaltur då det är lågsäsong och bara förhandsreserverade turer gick. Men det var jättekul att se slussningen och att se hela broar svängas åt sidan för båtarna. Vi är ju lite nördar då det gäller slussning.



Bassin de la Vilette.



Parque de Buttes Chaumont, där baron Haussman 1867 skapade denna tillflyktsort nordost om Paris centrum där det då låg en soptipp. Hans arkitekter byggde en konstgjord sjö, och en ö med klippor och ett romerskt tempel. Jättehäftigt att se och vi gick givetvis upp med supertrötta fötter för att se utsikten. Jag hade ingen aning om denna park trots att jag tillbringat 6 veckor av mitt liv i Paris.



Utsikt från templet på klippan. Man kunde också se Sacre Coeur i Montmartre härifrån men där var en så ful lyftkran framför så det blir denna bild i stället....
Efter ytterligare en dryg timmes promenad var vi nästan "hemma" och avslutatde kvällen här.



En toppenresa tycker Lissi och Claes
Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT